5 najpogostejših razlogov, zakaj ljudje varajo

14. 1. 2024
Deli
5 najpogostejših razlogov, zakaj ljudje varajo (foto: profimedia)
profimedia

Terapevtka za pare, Rachel Glick, razkriva 5 možnih razlogov, zakaj pride do prešuštva v razmerju ali zakonu.

1. Zmote o ljubezni

Eden najpogostejših razlogov je prepričanje, da se bomo v zvezi ves čas počutili tako, kot se počutimo na samem začetku. Ko se tisti prvi občutki zaljubljenosti in metuljčkov v trebuhu malo poležejo, lahko posameznik, namesto da bi se posvetil nadaljnjemu razvoju odnosa, posveti iskanju novih “metuljčkov” drugje. Mnogi se ne zavedajo, ali niti niso pripravljeni na stopnjo napora, ki jo zahteva uspešna zveza, zaradi česar so bolj ranljivi za trenutni občutek nove, prepovedane privlačnosti.

2. Nizka čustvena zrelost

Brez zavedanja, sprejemanja in znanja o tem, kako učinkovito poskrbeti za svoja čustva (npr. občutek tesnobe, ujetosti, depresije, osamljenosti, brezsmiselnosti ali negotovosti), se lahko razvije potreba po novem odnosu, ki bo navidez “zapolnil” te čustvene luknje. Samozavedanje in učenje veščin za uravnavanje ter izražanje naših čustev nam daje priložnost, da se borimo in zavežemo trenutnemu odnosu ter izberemo odprto komunikacijo o čustvih namesto bežanja. Zato je pomembno, da se ob znakih čustvene stiske posvetujete s strokovnjakom.

3. Slab odnos

Ko se ljudje sami s seboj ne počutijo dobro, obstaja tveganje, da se spustijo v odnose, kjer jih tudi drugi ne bodo znali ceniti - v toksične odnose, ki prinašajo negotovost in negativnost (in takšne zveze pogosto ni tako lahko zapustiti). Čez nekaj časa, ko ugotovijo, da zveza ni zdrava za nobenega od partnerjev, se izrazi potreba po partnerju, ki jim bo dajal to ljubezen ter občutek varnosti in topline, ki ga zdaj pogrešajo. Partnerji, ki se počutijo kritizirane, podcenjene ali nadzorovane, so bolj nagnjeni k začetku skrivnega razmerja.

4. Nerazrešena vprašanja

Ko pari svojih težav ne rešijo učinkovito, ustvarjajo prostor med njima, ki se lahko širi in širi. Bolj ko se problemi pometajo pod preprogo, večja je distanca in večje so nadaljnje možnosti za nesoglasja. Ko se pojavijo težave, se v partnerjih vzbudi še kup preteklih nerazčiščenih računov. Vse skupaj poveča tveganje za prešuštvo.

5. Slaba kontrola čustev in nepremišljene odločitve

Nevroznanstveniki uporabljajo izraz “nevroplastičnost”, da pojasnijo spremembe v naših možganih kot rezultat naših izkušenj in znanja. Kot piše licencirana svetovalka Deborah Miller v svoji knjigi “More Than Regrets” - ko pride do afere, lahko možgani povečajo raven dopamina, serotonina, oksitocina, prolaktina in testosterona. Ti hormoni prispevajo k impulzivnemu odločanju in intenzivni energiji, čustvovanju in iskanju vznemirjenja. Res je, da nas naša biologija ne more definirati, a možganska kemija vseeno igra pomembno vlogo pri odločitvah, ki jih sprejemamo in nas lahko pripelje do tega, da v navalu čustev in hormonov zavedemo sami sebe in storimo dejanja, ki bi jih z “bistro glavo” zavrnili.

To seveda ni opravičilo za takšno ravnanje. Zavedanje tega je pomemben prvi korak pri zaščiti samega sebe, pa tudi pri vzpostavljanju boljšega nadzora nad svojimi čustvi, odločitvami in prevzemanju odgovornosti za svoja dejanja.

Vir: Sensa RS