Zakaj bi katerakoli ženska ostala z moškim, ki jo pretepa?

14. 2. 2025
Deli
Zakaj bi katerakoli ženska ostala z moškim, ki jo pretepa? (foto: Posnetek zaslona YouTube TED)
Posnetek zaslona YouTube TED

"Tukaj sem danes, da govorim o pretresljivem vprašanju, ki ima prav tako pretresljiv odgovor," prične svoj TED govor pisateljica Leslie Morgan Steiner. 

"Moj današnji govor je o skrivnostih družinskega nasilja. In vprašanje, s katerim se bom soočila, je tisto, ki si ga vsi vedno zastavljajo: Zakaj ostane? Zakaj bi kdorkoli ostal z moškim, ki jo pretepa?

Nisem psihiatrinja, socialna delavka ali strokovnjakinja za družinsko nasilje. Sem samo ženska z zgodbo. Stara sem bila 22 let, pravkar sem diplomirala na Harvardu in se preselila v New York za svojo prvo službo kot piska in urednica pri reviji Seventeen. Imela sem svoje prvo stanovanje, svojo prvo American Express kartico. In imela sem veliko skrivnost.

Moj skrivnost je bila, da mi je moški, za katerega sem mislila, da je moja sorodna duša, večkrat prislonil nabito pištolo na glavo. Moški, ki sem ga ljubila bolj kot kogarkoli na svetu, mi je tolikokrat grozil s smrtjo, da jih sploh ne morem prešteti.

Tukaj sem, da vam povem zgodbo o nori ljubezni – psihološki pasti, ki je zamaskirana v ljubezen.

Past, v katero vsako leto padejo milijoni žensk in celo nekateri moški. Morda je to tudi vaša zgodba.

Ne izgledam kot tipična žrtev družinskega nasilja. Imam diplomo iz angleščine na Harvardu, magisterij iz marketinga na Wharton Business School. Večino kariere sem delala v podjetjih s seznama Fortune 500, vključno z Johnson & Johnson, Leo Burnett in The Washington Post. Z drugim možem sem poročena že skoraj 20 let, imava tri otroke. Imamo črnega labradorca in vozim minivan Honda Odyssey.

Moj prvi ključni nauk je: družinsko nasilje se dogaja vsem. Vsem rasam, vsem religijam, vsem družbenim slojem. Povsod je.

Drugi nauk je: ljudje mislijo, da je družinsko nasilje "ženski problem". A ni čisto tako. Več kot 85 % nasilnežev so moški. Družinsko nasilje se zgodi izključno v intimnih, dolgotrajnih odnosih, torej v družinah – zadnjem kraju, kjer bi si želeli ali pričakovali nasilje.

Zakaj sem ostala?

Mislila sem, da sem premočna, da bi postala žrtev. A v resnici sem bila tipična žrtev – zaradi svoje mladosti. Bila sem 22-letna ženska, in v ZDA so ženske, stare med 16 in 24 let, trikrat bolj izpostavljene družinskemu nasilju kot druge starostne skupine. Vsako leto je več kot 500 žensk in deklet te starosti ubitih s strani nasilnih partnerjev, fantov in mož.

Ko sem spoznala Conorja, sem mislila, da sem našla sorodno dušo. Bil je pameten, zabaven, sladek in videti kot kmečki fant s pšenično blond lasmi. Zdelo se mi je, da verjame vame bolj kot kdorkoli prej. A nisem vedela, da prvi korak vsakega nasilnega odnosa ni pretep – ampak zapeljevanje in idealizacija žrtve.

Nisem vedela niti, da je drugi korak izolacija žrtve. Conor ni prišel domov in rekel: "Zdaj pa bom prestopil na naslednjo fazo, kjer te bom izoliral in te pretepal." Ne. Nekega petka je prišel domov in rekel, da je pustil svojo sanjsko službo na Wall Streetu zaradi mene. Rekel je, da me tako ljubi in da mu ob meni ni treba več ničesar dokazovati. In predlagal je, da skupaj zapustiva New York in se preseliva v majhno mestece v Novi Angliji, kjer bo lahko začel znova.

Nisem hotela zapustiti New Yorka, a verjela sem, da se za sorodno dušo žrtvuješ. Zato sem pustila svojo službo in odšla z njim. Nisem vedela, da stopam naravnost v past – fizično, finančno in psihološko past.

Nato se pojavi grožnja nasilja. Ko sva se preselila, si je Conor kupil tri pištole – eno je imel v predalu avtomobila, eno pod vzglavnikom v postelji in eno je vedno nosil s seboj. Rekel je, da jih potrebuje zaradi svoje travme iz otroštva, da se počuti varnega. Toda te pištole niso bile namenjene varnosti – bile so sporočilo meni.

Prvič me je fizično napadel pet dni pred poroko. Bilo je sedem zjutraj. Sedela sem pred računalnikom in delala na članku, ko sem se frustrirano odzvala na napako. Conor je to izkoristil kot izgovor, da mi je stisnil vrat, me dušil in mi glavo udarjal ob zid.

Pet dni kasneje sem z modricami na vratu oblekla materino poročno obleko in se poročila z njim.

Zakaj sem ostala?

Ker sem verjela, da je bil to osamljen incident. Ker sem verjela, da je bil le pod stresom. Ker me je ljubil. In ker sem verjela, da bom jaz tista, ki mu bo pomagala premagati njegove demone.

Toda nasilje se je nadaljevalo dvakrat na poročnem potovanju. Nato enkrat ali dvakrat na teden v naslednjih dveh letih in pol. In še vedno sem mislila, da nisem tipična žrtev nasilja.

V ZDA vsaka tretja ženska doživi nasilje ali zalezovanje. CDC ocenjuje, da je vsako leto 15 milijonov otrok žrtev zlorab.

Zakaj ženske ne odidejo?

Ker je najbolj nevaren trenutek v nasilnem odnosu, ko žrtev odide. Tudi mene bi Conor ubil – če bi mu to dovolila. Preživela sem, ker sem prekinila molk. Povedala sem vsem – policiji, prijateljem, sosedom, družini, celo neznancem.

Danes nadaljujem s tem, ker je tišina največji zaveznik nasilja. Družinsko nasilje uspeva v tišini. In vi imate moč, da ga ustavite.

Ne pozabite, nasilje se ne dogaja "drugim ljudem". Morda prizadene vašo hčerko, sestro, najboljšo prijateljico.

Govorite o tem. Ustavite tišino. Prepoznajte zgodnje znake. In bodite varno zatočišče za tiste, ki potrebujejo pomoč.

15 znakov čustvenega nasilja staršev