Izventelesne ali zunajtelesne izkušnje, kot so obsmrtne izkušnje, imajo lahko 'preobrazbeni' učinek na sposobnost ljudi, da doživijo empatijo in se povežejo z drugimi, kaže nova raziskava.
Zunajtelesne izkušnje, kot so obsmrtne izkušnje, imajo lahko transformativen učinek na sposobnost ljudi, da izkusijo empatijo in se povežejo z drugimi, pojasnjuje znanstveni članek raziskovalcev Medicinske fakultete Univerze v Virginiji.
Fascinantno delo dr. Marine Weiler in sodelavcev omenjene univerze pa ne raziskuje le kompleksnega odnosa med spremenjenimi stanji zavesti in empatijo, temveč bi lahko vodilo tudi do novih načinov za spodbujanje empatije v sodobnem svetu, ki je po mnenju mnogih in na škodo celega človeštva na empatijo pozabil.
"Empatija je temeljni vidik človeške interakcije, ki omogoča posameznikom, da se globoko povežejo z drugimi, kar spodbuja zaupanje in razumevanje," je dejal Weiler, nevroznanstvenik z Oddelka za zaznavne študije na Univerzi. "Raziskovanje, izpopolnjevanje in uporaba metod za krepitev empatije pri posameznikih – bodisi z zunajtelesno izkušnjo, povezano z 'utišanjem' ega ali drugimi pristopi – je vznemirljiva pot s potencialno globokimi posledicami za posameznike in družbo na splošno."
Kako zunajtelesne izkušnje vplivajo na empatijo
Weilerjev prispevek preučuje možnost, da je dramatično povečanje empatije, opaženo pri ljudeh, ki so izkusili zunajtelesne izkušnje, lahko posledica tega, kar je znano kot 'razpad ega' - t.j. izguba občutka samega sebe.
Ob takih izkušnjah ljudje čutijo, da so se ločili od svoje fizične oblike in se povezali z vesoljem na globlji ravni.
To stanje, včasih znano kot 'smrt ega', 'preseganje ega' ali 'izguba ega', lahko povzročijo obsmrtne izkušnje, halucinogene droge in drugi vzroki. Toda ljudje, ki ga izkusijo, pogosto poročajo, da se njihov pogled na svet in njihovo mesto v njem radikalno spremeni.
"Ločitev od fizičnega telesa pogosto vodi do občutka večje povezanosti z vsem življenjem in poglobljene čustvene povezanosti z drugimi," pišejo raziskovalci. "Ti občutki medsebojne povezanosti lahko trajajo tudi onkraj same izkušnje, preoblikujejo posameznikovo dojemanje in spodbujajo večjo empatijo ter tako vplivajo na osebne odnose in družbeno harmonijo."
Zunajtelesne izkušnje se lahko zdijo bolj resnične kot realnost sama, ugotavljajo raziskovalci, in ta občutek transcendentalne povezanosti se lahko pozneje prevede v 'prosocialno' vedenje.
Ljudje s to izkušnjo pogosto postanejo bolj sočutni, bolj potrpežljivi, bolj razumevajoči.
Več kot polovica udeležencev v eni od teh študij je svoje odnose z drugimi opisala kot bolj miroljubne in harmonične. Mnogi izmed njih so postali tudi bolj duhovni in bolj prepričani v možnost življenja po smrti.
Odpirajo se nova razumevanje empatije
V svojem prispevku Weilerjeva in njeni soavtorji nato še raziskujejo možne razlage za to, kaj se dogaja v možganih, da povzroči te spremembe. Z razumevanjem, kako lahko te izkušnje, ki spremenijo življenje, povečajo empatijo, bodo raziskovalci morda lahko razvili načine, kako to spodbujati v korist družbe v času konfliktov.
"Zanimanje za negovanje empatije in drugih prosocialnih čustev in vedenj je razširjeno po vsem svetu," zaključujejo raziskovalci. "Razumevanje, kako je mogoče negovati vrline, povezane z upoštevanjem in spoštovanjem drugih, je cilj z osebnimi, družbenimi in potencialno globalnimi posledicami."
Povzeto po Science Daily.
Preberite si tudi:
- Čustvena inteligenca in odnosi v svetu, ki je pozabil na empatijo
- Lucidno umiranje: o tem poroča vsak peti, ki ga na bolnišnični mizi oživijo
- Kaj je disociacija (in zakaj do nje pride)