Najnežnejša in najčistejša so naravna rastlinska olja

3. 4. 2013
Deli
Najnežnejša in najčistejša so naravna rastlinska olja

Če se kdaj ustavite ob vprašanju, kakšna je bila prva kozmetika in s kakšnimi učinki je božala kožo daljnih prednic, pokukajte v stekleničke naravnih rastlinskih olj. V njih boste našli pravljično zakladnico zdravilnih rastlinskih sestavin.

Najnežnejša, najbolj dišeča in najčistejša so osnovna olja – naravna rastlinska olja, ki veljajo za starodavno skrivnost lepotilne kozmetike. Mastna olja, pripravljena s hladnim stiskanjem skrbno izbranih sadežev, semen ali korenin, ki so organsko predelane, vsebujejo aktivne hranilne rastlinske sestavine,  bogastvo vitaminov in zdravih, nenasičenih maščobnih kislin.

Za uporabo teh olj ne potrebujete posebnih znanj s področja aromaterapije – v nasprotju z eteričnimi lahko čisto rastlinsko olje ali mešanico različnih osnovnih olj brezskrbno nanesete in vtrete v kožo.

In še nasvet: da bi vam steklenička z dragocenimi in redkimi olji, kot je olje malinovih semen ali svetlinovo olje, obstala čim dlje, redka osnovna olja pomešajte s klasičnimi osnovnimi, kot sta mandljevo ali jojobino. Deleži pri ustvarjanju naravne mešanice naj bodo med 80–90 ml klasičnega olja ter 10–20 ml redkega in dragocenejšega olja.

Ščiti in neguje

Glede na njihovo sestavo so osnovna olja zelo podobna sebumu (loju), naravni snovi, ki jo žleze lojnice v naši koži proizvajajo za njeno zaščito. Poleg tega pa vsebujejo še druge zdravilne molekule, ki poskrbijo za zdravo telo. Prav zato osnovna olja blagodejno vplivajo na naše zdravje in kožo.

Osnovna olja vsebujejo npr. vitamine, ki kožo ščitijo pred prehitrim staranjem. Vsebujejo tudi esencialne maščobne kisline, ki podpirajo strukturo celične membrane in dajejo koži čvrstost in gladkost ter pomagajo pri njeni obnovi. So tudi polna mineralov in antioksidantov. S pravo izbiro osnovnih olj lahko kožo oskrbimo z vsemi dragocenimi zakladi, ki so pomembni za njeno osnovno strukturo, vlažnost in vitalnost, hkrati pa z njimi ublažimo vnetja in najrazličnejše poškodbe. Osnovna rastlinska olja izbirajte glede na namero, lastnosti vaše kože ali bolezni, ki jih želite pozdraviti.

Ko boste želeli osnovno olje uporabiti v kuhinji, se najprej prepričajte, da je na steklenički označeno kot jedilno. Enako kot pri osnovnih oljih za kozmetično uporabo je najbolje, da so tudi jedilna osnovna olja pridobljena s hladnim stiskanjem in nepredelana, saj le s takšno pripravo ohranijo svoje dragocene sestavine.

Da bi jih takšne ohranili, olj ne pogrevajte nad 60°C. Da bi se izognili oksidaciji ter posledično krajšemu roku uporabe, stekleničko, najbolje v temni barvi, hranite na sobni temperaturi in v temnem prostoru.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol