"Vaša izgorelost ni zgolj utrujenost. Niti ne gre za samo za preobremenjenost. Gre za nekaj veliko več. Gre za čustveno, fizično in duševno izčrpanost, ki je posledica kronično nezadovoljenih potreb. Niste skratka le utrujeni, temveč tečete na prazno. Izčrpani ste do duše."
Tako pravi terapevt, avtor in youtuber Karin Pal, ki je tudi sam introvert in fraze, kot so "V redu sem", "Močan sem", "Vseeno mi je, videl sem že hujše" in "Sam bom s tem opravil", so bile tudi del njegovega notranjega repertoarja vse do njegovih poznih 20-ih.
"Kadarkoli sem obtičal v situaciji, ki me je spravljala ob živce, so bile te misli moji edini prijatelji. Verjel sem, da sem močan, racionalen posameznik, ki lahko obvlada vsako situacijo, ne glede na to, kaj me doleti. Če ste takšni tudi vi, vedite, da smo introverti močno neodvisni."
Preden bi si priznali, da morda potrebujemo pomoč, bi se borili in borili, dokler ne bi obležali brez enega samega atoma moči. "To so nas učili, kajne? Tako so nas vzgajali starši. Nisem bil drugačen."
Začne se v našem otroštvu.
"Vsakič, ko ste prosili za pomoč in se soočili z njihovo jezo ali brezbrižnostjo, ste se naučili boleče lekcije. Prositi za pomoč ljudi razjezi. Vtisnilo se vam je v podzavest. In zdaj vas vsakič, ko potrebujete pomoč, vaša podzavest takoj spomni na ta boleč spomin iz otroštva."
Karin Pal, tako kot veliko introvertov, prav tako ni znal reči ne. "Nikoli nisem zmogel reči ne."
"Bi šel na pijačo? Ja.
Se želiš družit? Ja.
Imaš kaj časa zame? Ja.
Ubijalo me je od znotraj."
Ampak takrat preprosto ni zmogel reči ne.
"Prežemal me je strah, da me bodo sovražili in me zapustili, če bom rekel ne. Sovražil sem to. Skoraj me je zadušilo. Ampak sem kar naprej govoril da. Vedno znova sem se spraševal, kaj za vraga je narobe z mano? To je samo beseda iz dveh črk. Zakaj je tako težko? Kaj je ta bolečina, ta upor, ki me vleče nazaj. In po letih boja, razmišljanja in razmišljanja sem končno ugotovil. Vse to izvira iz otroštva. Ko vas nekdo prosi, če se dobite z njim zvečer, tudi če vam celotno telo govori ne, vas podzavestni vzorci iz otroštva silijo, da rečete da. Ker je vedno tako bilo. Ko sem bil otrok, mojim staršem ni bilo mogoče reči ne."
In to je le nekaj vzorcev, ki človeka slej ko prej pripeljejo na sam rob njegovih fizičnih, čustvenih, energijskih in duševnih zmožnosti.
Zakaj pride do izgorelosti
Izgorelost izvira iz:
- nenehne notranje prisile, da greste vedno znova preko sebe,
- neprestanega ignoriranja lastnih meja,
- zatiranja čustev, da bi lahko 'nadaljevali',
- postavljanja potreb drugih pred svoje.
Ko vaše potrebe po počitku in priznanju ostanejo neizpolnjene, nastopi izgorelost, je jasen Karin Pal.
Introverti so še posebno vešči zatiranja svojih čustev. Glede tega so pravi mojstri. "Prebijate se skozi stres. Frustracija. Anksioznost. Medtem počasi nehate skrbeti zase. Sčasoma se potlačena čustva kopičijo. Jemljejo vam energijo. In energijo vaše duše. Naj še še tako dobro ignorirate svoja čustva, to ne povzroči, da ta izginejo. Nasprotno. Tako se vaša izgorelost le poglablja."
Kot introvert ste gotovo tudi perfekcionist, trdi Pal. "Tudi jaz sem. Ko si postaviš neverjetno visoke standarde in jih nato potem ne dosežeš, te to izčrpa. To pehanje za popolnostjo ne pušča prostora za počitek, zaradi česar je izgorelost neizogibna."
In seveda želimo biti ljudem všečni. Ta impulz je toliko večji, če gre za travmatski odziv. "Nadarjeni ste za nekaj. Hočete pokazati, da ste v nečem dobri. Razumljivo. Toda reči 'da' vsemu, da bi se izognili konfliktom ali zavrnitvi, vas bo stisnilo v kot. Za izgorelost postanete ranljivi, ker dajete prednost potrebam drugih, svoje pa zanemarjate."
Kako se ozdraviti izgorelosti
Zdravljenje se začne s spoznanjem, da je izgorelost znamenje, da nujno potrebujete počitek. "Nehajte se bolj truditi. Nehajte se neprestano siliti. Nehajte se izčrpavati preko svojih meja. Lahko dajete, a ne dovolite, da vas to povsem izprazni."
Naslednji korak k ozdravitvi je, da si priznate svoja čustva.
"To, da ste izčrpani, ne etiketirajte zmotno za lenobo. Vprašajte se raje, kaj vas izčrpava, katerim čustvom se izogibate, ali greste prek svojih zmožnosti. Validacija je prvi korak k ozdravitvi."
In postavite že enkrat svoje meje. "Naučite se reči ne brez občutka krivde. Ne pozabite, da sta vaš čas in energija omejena. In prav jih je zaščititi. Vsak 'ne' drugim je 'da' sebi. Spoštujte se. In zaščitite svojo energijo."
Izgorelosti ste odprli vrata svojega življenje s postavljanjem nerealnih ciljev in s tem nenehnih pritiskov. "Vprašajte se, ali je to dolgoročno vzdržno? Dovolite si, da naredite manj in se osredotočite na tisto, kar je resnično pomembno. Kar pomeni, da dajete prednost SAMEMU SEBI."
Ponovno se povežite s svojimi potrebami. "Kaj resnično potrebujete zdaj? Počitek? Da sami s seboj poiščete spet notranji mir? Čustvena podpora? Tišina in samota? Poslušajte svoje telo in um. Poslušajte svojo intuicijo. Sporočajo vam nekaj pomembnega. Bodite pozorni."
Naredite prostor tudi za veselje. "Izgorelost nas oropa preprostih življenjskih užitkov. Saj veste ... majhne stvari, ki jih imate radi. Skodelica vroče kave. Strmeti v zvezde. Dolgi sprehodi v naravi. Branje knjige. Glasba. Filmi. Ne pozabite, da je veselje močan protistrup proti izgorelosti. Nikoli ga ne zanemarite."
Izgorelost je budnica
Telo in um vas prosita, da se ustavite, razmislite in obnovite ravnovesje.
"Ni si vam treba šele zaslužiti počitka. Ni se vam treba opravičevati za to, da si vzamete čas zase. Zaslužite si biti v stanju notranjega miru. To potrebujete. Imejte se radi. In poskrbite za svoje potrebe."
1. It's not what you think
— Karun Pal (@karunpal) December 8, 2024
Burnout ain't exhaustion. It's not even overwork. It’s emotional, physical, and mental depletion caused by unmet needs. You’re not just tired, you’re running on empty. You're drained from the soul.
Preberite si tudi:
- Psihična izčrpanost: zakaj se nam zgodi in 10 načinov, kako si pomagati
- Vedenjski vzorci: naučeno vedenje, ki se ga je mogoče odučiti