Kako psihiatrija patologizira in marginalizira čustva

13. 9. 2024 | N.Z.
Deli
Kako psihiatrija patologizira in marginalizira čustva (foto: profimedia)
profimedia

Tendenca psihiatrije, da nenormativna čustva označuje kot motnje, prispeva k afektivni nepravičnosti, izkrivlja čustveno samorazumevanje in poglablja neenakost, pravijo raziskovalci.

Vedno več kritik sodobne psihiatrije se osredotoča na to, kako njen biomedicinski model čustvena doživetja - zlasti tista, ki so zunaj družbenih norm - obravnava kot duševne motnje, ki jih je treba zdraviti, in ne kot odziv na zapletene družbene in okoljske dejavnike, na Mad in America, povzemajo članek Zoey Lavallee in Anne-Marie Gagné-Julien z univerze McGill v reviji Synthese.

Psihiatrizacija čustev

"Ta članek obravnava eno ključnih manifestacij psihiatrizacije, ki je v literaturi še vedno slabo raziskana, in sicer psihiatrizacijo našega čustvenega življenja. To pomeni vse večji vpliv psihiatričnih konceptualizacij na načine, kako si razlagamo svoja čustva in čustva drugih, zlasti kadar so ta čustva ekstremna, moteča, nenavadna ali kako drugače radikalno odstopajo od tega, kar velja za 'normalno'," pišeta Lavallee in Gagné-Julien. 

Lavallee in Gagné-Julien s preučevanjem, kako biomedicinski model patologizira nenormativne čustvene izkušnje, osvetljujeta, kako psihiatrija utiša in diskreditira veljavne čustvene odzive in tako krepi sistemsko zatiranje. Njuna analiza izpostavlja škodljivost patologiziranja čustev, procesa, ki izkrivlja čustva kot psihiatrične simptome in pri tem zanemarja družbene in strukturne dejavnike. 

Raziskava v nadaljevanju poziva k nujni ponovni oceni vloge psihiatrije pri oblikovanju čustvenega samorazumevanja ter poziva znanstvenike in praktike, naj odpravijo ozke okvire, ki ohranjajo nepravičnost.

"Trdimo, da pod vplivom psihiatrizacije procesi in prakse patologiziranja čustev povzročajo škodo psihopatologiziranim ljudem, saj vplivajo na to, da osmišljajo svoja čustva, ki odstopajo od norm, z uporabo osiromašenega nabora interpretativnih virov, ki povzročajo nepravično prikrajšanje in preprečujejo dostop do bolj opolnomočenih načinov razumevanja lastnega čustvenega življenja," še pišeta Lavallee in Gagné-Julien.

Preberite si tudi:

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj