Hipnoza, imenovana tudi hipnoterapija, je stanje globoke sprostitve in osredotočene koncentracije. Je vrsta medicine duha in telesa.
Usposobljen in certificiran hipnotizer ali hipnoterapevt vodi v sprostitev in globoko zbranost z besednimi napotki, ponavljanjem sugestij in podobami. Ko ste pod hipnozo, ste postavljeni v stanje intenzivne ravni koncentracije in osredotočenosti, kar omogoči, da zanemarite običajne motnje iz sveta in postanete odprti za sugestije, ki vodijo v spremembe, s katerimi lahko izboljšate svoje fizično in psihično zdravje.
Kako deluje hipnoza?
Kako deluje hipnoza, še ni povsem jasno. Na splošno pa velja prepričanje, da v globokem stanju osredotočenosti in sproščenosti s hipnozo dosežemo:
- da je vaš zavestni um utišan,
- dosežete lahko tiste dele možganov, kjer izvirajo vaše misli, prepričanja, zaznave, občutki, čustva, spomin in vedenje,
- v tem stanju ste bolj odprti za nežne sugestije hipnoterapevta, ki vam pomaga spremeniti ali zamenjati nezavedne misli, ki poganjajo vaše trenutno vedenje.
Nekaj mitov o hipnozi, ki ne držijo
Mit: Hipnoza je le oblika zabave.
Hipnoza ni odrska igra ali nekakšno čaranje. Klinična hipnoza je vrsta medicinske terapije, ki se pogosto uporablja kot del načrta zdravljenja, ki vključuje tradicionalne medicinske pristope.
Mit: Ko ste hipnotizirani, izgubite zavest ali imate amnezijo.
Večina ljudi se spomni vsega, kar se zgodi med hipnozo. Še vedno se zavedate, kdo ste, kje ste, in se spomnite, kaj se je zgodilo med seanso hipnoze.
Mit: Ko ste hipnotizirani, ste pod nadzorom svojega hipnoterapevta.
Hipnotizer ali hipnoterapevt vodi hipnozo, vendar je hipnoza nekaj, kar naredite sami. Ne more vas prisiliti, da bi storili kar koli proti svoji volji. Ne boste razkrili nobenih informacij, za katere želite, da ostanejo skrivnost. Ne izgubite nadzora nad svojim vedenjem. Hipnoza olajša doživljanje sugestij, vendar vas ne prisili, da bi doživeli določene izkušnje.
Mit: Hipnoza ni nič drugega kot globoko spanje.
Hipnoza ni spanje. Obstajajo nekatere globlje oblike hipnoze, pri katerih se lahko zdi, da spite, ker je vaše telo zelo umirjeno, vendar ne spite.
Katera stanja je mogoče zdraviti s hipnozo?
Hipnoterapija lahko pomaga pri zdravljenju številnih bolezenskih stanj, pri katerih psihološki dejavniki vplivajo na telesne simptome.
Med najpogostejše načine uporabe v duševnem zdravju spadajo:
- Stres in tesnoba, zlasti pred zdravniškimi ali zobozdravstvenimi posegi, napadi panike in posttravmatski stresni sindrom.
- Fobije.
- Težave z nadzorom vedenja, vključno z opuščanjem kajenja, hujšanjem in enurezo (močenje postelje).
Med najpogostejše medicinske uporabe spadajo:
- Nespečnost.
- Astma.
- Vročinski valovi med menopavzo.
- Prebavne motnje, vključno s sindromom razdražljivega črevesja.
- Obvladovanje bolečine, vključno z bolečino po operaciji, porodu, raku, fibromialgiji, opeklinah in glavobolih (migrena in napetost).
- Kožne bolezni, vključno z bradavicami in luskavico.
- Neželeni učinki kemoterapije ali obsevanja raka, vključno s slabostjo in bruhanjem.
Kako ljudje opisujejo izkušnjo s hipnozo?
Ljudje opisujejo hipnozo na različne načine. Morda se počutite, kot da ste v transu podobnem stanju - tako osredotočeni, da lahko izključite motnje iz okolice. Ste bili že kdaj tako osredotočeni na televizijsko oddajo ali tako zatopljeni v dobro knjigo, da niste slišali pogovora svoje družine ali celo laježa svojega psa? Ta izkušnja je nekoliko podobna občutku, ki ga lahko doživite med hipnotiziranjem.
Mnogi ljudje pravijo, da se kljub povečani koncentraciji počutijo mirne in sproščene. Večina je to opisala kot prijetno izkušnjo.
Kaj se običajno zgodi med hipnotično seanso?
Obstajajo štiri stopnje hipnoze: indukcija, poglobitev, sugestije in izstop.
Indukcija
V tej fazi se začnete sproščati, osredotočiti pozornost in zanemariti moteče dejavnike. Hipnoterapevt vas bo skozi to fazo vodil s posebnimi tehnikami, kot so nadzorovano dihanje (vdih s štetjem do sedem, nato izdih s štetjem do 11) ali progresivno sproščanje mišic (napenjanje mišic ob vdihu in sproščanje mišic ob izdihu, nato ponavljanje v določenem vrstnem redu mišičnih skupin po telesu) ali osredotočanje na vizualno podobo.
Poglabljanje
Ta stopnja nadaljuje prvo stopnjo, pri čemer se sprostitev in osredotočenost poglobita. Ta stopnja pogosto vključuje odštevanje ali uporabo podobnih podob, kot je hoja po stopnicah ali počasno pogrezanje v udobno posteljo. Prvi dve stopnji sta namenjeni lajšanju vaše odprtosti za predloge.
Sugestije
To je faza dejanske spremembe izkušenj, vedenja ali zaznavanja. Vaš hipnoterapevt bo uporabil podobe in skrbno izbran jezik. Sugestije so običajno usmerjene na simptome (za odpravo simptoma) ali raziskovalne (za raziskovanje izkušenj, povezanih z začetkom simptomov). Predlagane spremembe se lahko nanašajo na zaznavanje, občutke, čustva, spomin, misli ali vedenje.
Če, na primer, želite prenehati kaditi, se boste naučili prepoznati sprožilce želje po kajenju, spoznali pozitivne načine za spremembo, razumeli vire za izvedbo spremembe, prekinili svoj vzorec, navezali boljši odziv, opazili razliko in namestili spremenjeno vedenje. Morda vas bo hipnotizer spodbudil, da v ogledalu za seboj vidite svoj 'stari' jaz s črnimi pljuči, v ogledalu pred seboj pa svoj 'novi' zdravi jaz s čistimi pljuči. Nato boste vodeni, da izberete, kateri jaz vam je všeč, in se mu približate.
Izstop
V tej fazi izstopite iz hipnoze. Hipnotizer lahko uporabi povratne poglobitve, na primer vam daje sugestije, da se vzpenjate po stopnicah ali štejete navzgor.
Se hipnoza uporablja samostojno?
Hipnoza se običajno uporablja skupaj z drugimi terapijami in zdravljenji kot del celotnega načrta zdravljenja.
Kako dolgo običajno traja zdravljenje?
Tipične dolžine zdravljenja ni. Zdravljenje se razlikuje glede na to, za kakšno in kako resno težavo gre. Hipnoterapija lahko traja več seans.
Tveganja & koristi
Ali hipnoterapija deluje?
Kljub temu da se hipnoterapija uporablja že od leta 1700, v medicinski skupnosti ne manjka skepse. Šele tekom zadnjih nekaj let postaja vse bolj sprejeta in priznana oblika terapije.
Znanstveni dokazi, ki potrjujejo koristi hipnoterapije, so omejeni, vendar jih je vedno več. Nekatere študije kažejo 'obetavne' rezultate ali zaključke 'morda je koristna'.
Najmočnejši dokazi o uspešni uporabi hipnoze izhajajo iz raziskav zmanjševanja bolečine, lajšanja sindroma razdražljivega črevesja in odpravljanje simptomov posttravmatske stresne motnje.
Ali je mogoče vsakogar hipnotizirati?
Ljudje se med seboj razlikumo po sposobnosti hipnotizabilnosti. Sposobnost prehajanja v hipnotičen trans pa zmanjšujejo tudi morebitni strahovi in pomisleki glede hipnoze.
Okoli 10-15 % populacije bi lahko uvrstili v 'močno ali visoko hipnotizabilne', kar pomeni, da se odzovejo na večino sugestij. Ta skupina je v hipnotizerski skupnosti znana kot 'visoka' in ima med hipnozo močna, včasih globoka doživetja. Večina prebivalstva pa se odziva bolj umirjeno. Ti srednje ali povprečno hipnotizabilni posamezniki se lahko odzovejo na nekaj hipnotičnih sugestij, a se ne odzivajo na teste (kot je npr. občutek težke roke). Preostalih 10 do 15 % je znanih kot 'nizki'. Ti slabo ali nizko hipnotizabilni posamezniki se lahko odzovejo na nekaj enostavnih sugestij ali pa se sploh ne odzovejo.
Nekateri raziskovalci hipnoterapije so opazili, da so ljudje, ki se lahko tako zatopijo v knjigo, da izgubijo občutek za okolico, ali pa se glasno odzovejo ob dramatičnih filmskih prizorih, praviloma tisti, ki so tudi visoko hipnotizabilni.
Kdo ima največ koristi od hipnoze?
Hipnoza najbolj koristi osebi, ki je zelo motivirana za premagovanje težave. Tako kot vsako drugo zdravljenje je tudi hipnoza lahko bolj ali manj koristna pri določenih stanjih ali pri določenih ljudeh.
Komu bi hipnozo odsvetovali?
Hipnoza morda ni primerna za osebe s hudimi težavami z duševnim zdravjem, kot so psihotični simptomi, vključno s halucinacijami in blodnjami. Morda je neprimerna tudi za osebe, ki uživajo droge ali alkohol.
Ali je hipnoterapija nevarna?
Hipnoterapija je varen postopek, če ga izvaja usposobljen terapevt. Hipnoterapija ni nadzor uma ali pranje možganov. Terapevt vas ne more prisiliti, da bi naredili nekaj, česar ne želite.
Ali je možna samohipnoza?
Da, samohipnozo je mogoča. Globoko dihanje, slikanje, progresivno sproščanje mišic in tehnike pozornosti lahko delujejo podobno kot siceršnja hipnoza. To je lahko še posebej koristno za obvladovanje stranskih učinkov kemoterapije ali obvladovanje ponavljajočih se (ponavljajočih se) zdravstvenih težav, kot so glavoboli.
Povzeto po Cleveland Clinic, BBC, in drugih virih.
Preberite si tudi:
- Hipnoza za prenehanje kajenja: ali pomaga in kako učinkovita v resnici je?
- Psihoterapija je pri zdravjenju nespečnosti bolj učinkovita od zdravil
- Meditacija namesto diete: Moč sugestije