5 stvari, ki jih morate vedeti, če pri sebi prepoznate narcizem

19. 2. 2024
Deli
5 stvari, ki jih morate vedeti, če pri sebi prepoznate narcizem (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Narcistična osebnostna motnja je v zadnjih letih postala vroča tema. O narcizmu govorimo več kot kdajkoli prej in kot rezultat mnogi prepoznavajo narcistične lastnosti pri sebi ali drugih. Pri nekaterih lahko to okrepi razumevanje sebe, vendar narcistična osebnostna motnja morda nosi najvišjo stopnjo stigme med vsemi duševnimi zdravstvenimi stanji. Če prepoznamo njene lastnosti pri sebi, je to lahko zelo težko. 

Spletni prikazi narcisizma včasih dajejo vtis, da narcistična osebnostna motnja pomeni, da imamo najbolj nezaželene lastnosti, ki jih lahko ima oseba. Kako ločiti uporabne, natančne informacije o narcistični osebnosti od neskončnih nesporazumov o tej? Odgovor je kompleksen.

Sledi pet dejstev, ki bi vam lahko bila v pomoč.

Vsak ima nekaj narcističnih lastnosti

Teoretiki o narcizmu so sprva enačili narcizem z ljubeznijo do sebe, ki pa je v zmernosti zdrava in potrebna. V vsakem primeru pa narcistična osebnostna motnja ni povezana z njo. V bistvu človeka vodi do tega, da izgubi stik s svojimi vrednotami. Vsi imamo težave v odnosu s seboj in drugimi – patološki narcizem ali narcistična osebnostna motnja je klinična slika, pri kateri se te lastnosti okrepijo do problematičnih ravni.

Narcizem ni sinonim za "slabo osebo"

Narcizem je v pop kulturi označen skoraj z vsako negativno lastnostjo, ki si jo je mogoče zamisliti. Vendar sama narcistična osebnostna motnja ni ocena značaja. Stanje opisuje poseben vzorec delovanja v smislu empatije, intimnosti in identitete. To so dimenzije osebnosti, izpostavljene v alternativnem dimenzionalnem modelu osebnostne motnje. Nekateri strokovnjaki za osebnostne motnje zagovarjajo premik stran od specifičnih diagnoz osebnostnih motenj in se namesto tega osredotočajo na te dimenzije, saj ugotavljajo, da so te natančnejše in koristnejše za zdravljenje.

Narcistična osebnost je kompleksna in včasih boleča

Narcistična osebnostna motnja vpliva na odnose osebe s seboj in drugimi. Potreba po superiornosti prinaša nemogoče standarde, zaradi česar se ljudje s to motnjo vedno znova znajdejo v situacijah, kjer so napake nevzdržne in kjer nihče ne more biti »dovolj dober«. Narcistična osebnostna motnja posledično vodi v umikanje vase in pomanjkanje bližine do drugih. Diagnoza je povezana z depresijo, anksioznostjo in drugimi merili duševne stiske.

Sprejemanje sebe in svojih izzivov je znamenje moči in duševnega zdravja

Biti iskren do sebe in drugih o delih nas samih, ki jih težko sprejmemo, je nekaj najbolj pogumnega, kar lahko storimo.

Za narcistično motnjo so na voljo zdravljenja

Psihoterapija, kot sta zdravljenje, ki temelji na mentalizaciji, in kognitivna-vedenjska terapija, je na voljo za zdravljenje narcistične osebnostne motnje. Z njeno pomočjo je mogoče izjemno izboljšati stanje. Iskanje terapevta, ki je specialist na tem področju, je odličen prvi korak. Učinkovit in sočuten terapevt vam lahko nudi podporo in dokazano učinkovito pomoč, medtem ko delate na sebi.

Povzeto po Psychologytoday.com

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj