6 fraz, ki jih uporabljajo čustveno zreli ljudje

4. 4. 2024
Deli
6 fraz, ki jih uporabljajo čustveno zreli ljudje (foto: shutterstock)
shutterstock

Vzpostavljanje pristnih povezav se ne zgodi le zaradi skupnih interesov ali izkušenj. Temelj vsakega avtentičnega odnosa je čustvena inteligenca – sposobnost sočustvovanja, poslušanja in odzivanja s skrbnostjo in premišljenostjo.

Ljudje z visoko čustveno inteligenco imajo veščine za vzpostavljanje dobrih odnosov. Eden od razlogov za to pa je tudi uporaba dobre komunikacije, s katero takoj prebijejo ovire in okrepijo občutek zaupanja ter razumevanja.

"Razumem te."

Ljudje z visoko čustveno inteligenco razumejo moč aktivnega poslušanja. Cenijo perspektive drugih in se zavzemajo za to, da resnično slišijo, kar je bilo povedano. Ključna fraza, ki jo pogosto uporabljajo, je: "Razumem te." Ta preprosta izjava nosi veliko teže, saj druga oseba dobi občutek, da jo zares poslušajo. To pa ne pomeni nujno, da se strinjajo z njo. Gre bolj za znak spoštovanja, ki kaže, da so jim njene misli in občutki pomembni.

Čustveno zreli ljudje te fraze ne uporabljajo površno. Podkrepijo jo z dejanji, tako da skozi svoje odzive in nadaljnja vprašanja pokažejo, da so osebo resnično poslušali in razumeli.

"Povej mi več o tem."

To je preprosta prošnja, vendar nosi globoko sporočilo: zanimaš me in zanima me, kaj imaš povedati. S povabilom k nadaljnjemu pogovoru ta fraza priznava in potrjuje izkušnje in čustva druge osebe, kar spodbuja sočutje in povezavo.

To pa še ni vse. Ta fraza prav tako pomaga ustvariti varno okolje, ki posamezniku omogoča, da deli še več o sebi, kar spodbuja odprtost in zaupanje v odnosu.

"Kako se počutiš zaradi tega?"

Gre za značilno frazo, ki jo pogosto uporabljajo empatični sogovorniki, kadar želijo izraziti iskreno željo po razumevanju osebe, s katero se pogovarjajo. To vprašanje povabi drugo osebo, da odprto deli svoja čustva, kar ustvarja vzdušje zaupanja in empatije.

"Zmotil/a sem se."

Ljudje z visoko čustveno inteligenco imajo pogosto globoko samozavedanje. Ne bojijo se priznati svojih napak in zmot. Briljantnost te fraze se skriva v ponižnosti in iskrenosti. Priča o pripravljenosti, da priznamo nepopolnost, prevzamemo odgovornost in se učimo iz napak.

Družbeno spretni posamezniki razumejo, da priznavanje napak spodbuja rast, krepi odnose in gradi zaupanje. To kaže na zrelost in zavezanost k samorazvoju.

"Ne vem."

Te tri preproste besede je pogosto najtežje izreči. V svetu, ki ceni znanje in gotovost, priznavanje nevednosti lahko deluje kot priznanje šibkosti. Toda resnica je, da je to znak moči in čustvene inteligence. Čustveno zreli ljudje vedo, da nimajo vseh odgovorov. So odprti za učenje, radovedni in dovolj ponižni, da priznajo, ko nečesa ne vedo.

Ko priznamo, da nečesa ne vemo, ustvarimo prostor za rast, učenje in kreativnost – vse ključne elemente pri vzpostavljanju pristnih povezav z drugimi.

"Ne."

Čeprav se zdi, da je to v nasprotju z vzpostavljanjem globokih povezav, čustveno inteligentni ljudje razumejo pomembnost postavljanja meja in tega, da rečejo ne, ko je to potrebno. Strinjanje z vsako prošnjo ali zahtevo lahko privede do izgorelosti in zamer.

Čustveno zreli ljudje prevzemajo odgovornost za svoje življenje. To pa vključuje sposobnost reči ne, ko nekaj ni v skladu z njihovimi vrednotami, prednostnimi nalogami ali zmogljivostmi.

Povzeto po Hackspirit.com

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar