Ali ima duša težo? Je res težka 21 gramov?

14. 10. 2023
Deli
Ali ima duša težo? Je res težka 21 gramov? (foto: shutterstock)
shutterstock

"Poskus 21 gramov" je naslov znanstvene študije, ki jo je leta 1907 objavil Duncan MacDougall, zdravnik iz Haverhilla v Massachusettsu. MacDougall je domneval, da imajo duše fizično težo, in poskušal izmeriti maso, ki jo je izgubil človek, ko je duša zapustila telo.

Zdravnik je neozdravljivo bolne bolnike, ki so umirali, prepričal, da so ležali na veliki tehtnici. Nato jim je izmeril težo in preveril, ali se je teža spremenila takoj, ko so umrli. McDougall je izvedel ta poskus s 6 bolniki. V vseh 6 primerih se je teža osebe ob smrti zmanjšala za povprečno 21 gramov. 

Proti McDougallovemu eksperimentu je bilo več ugovorov, kot so:

1. Ko oseba umre, se njeno črevesje pogosto sprosti, kar bi lahko pojasnilo izgubo teže. McDougall je odgovoril, da so vsi pacienti ležali na tehtnici velikosti postelje. Kakršenkoli sproščen urin ali fekalne snovi bi bili še vedno na tehtnici, zato bi bila njihova teža še vedno upoštevana.

2. Izgubo teže bi lahko razložili s težo zraka, ki je bil v pljučih osebe pred smrtjo. Toda McDougall je razmišljal tudi o tem. Imel je več zdravih ljudi, s katerimi je izvedel poskus, v katerem je sodeloval tudi sam, da je ležal na tehtnici in vdihnil čim globlje. Preveril je težo, nato izdihnil, kolikor je lahko, in znova preveril težo. Njegova tehtnica je bila natančna do 1/5 unča in med tem postopkom ni zabeležila nobene spremembe. Tako je zaključil, da je teža zraka v človekovih pljučih manjša od 1/5 unča.

4. Velikost njegovega vzorca je bila zelo majhna: le 6 bolnikov, in priznal je, da je prišlo do težav pri meritvah dveh od njih, zato te številke niso zanesljive. Priznal je, da je to problem: samo 4 dobri vzorci. Logično bi bilo, da bi bil odgovor na to ponovitev poskusa z večjo velikostjo vzorca, ne pa preprosto opustitev.

Ali McDougallovi poskusi dokazujejo obstoj teže duše? Človek bi si lahko postavil ob tem veliko vprašanj. A njegovi rezultati so vsekakor zanimivi, vendar nihče ni nikoli poskusil ponoviti njegovega eksperimenta, čeprav so danes na voljo natančnejše meritve, kot so bile na voljo leta 1907. 

Preberite si še:

Novo na Metroplay: Aljoša Bagola in Matej Šarc│1, 2, 3 ... bis! Podkast Slovenske filharmonije