Je pogovarjanje s psom koristno? Tako pravijo strokovnjaki...

2. 2. 2024
Deli
Je pogovarjanje s psom koristno? Tako pravijo strokovnjaki... (foto: profimedia)
profimedia

Ko se ujamete, da se pogovarjate s svojim psom, se morda za trenutek počutite nelagodno ali trapasto, še posebej če so okoli vas drugi ljudje. Vendar ni razloga za nelagodje, saj v resnici počnete nekaj, kar je koristno tako za vas kot za vašega kužka.

Psi se odzivajo na čustveni ton našega glasu

Ko ljudje govorijo s svojimi psi, pogosto uporabljajo višji ton, ki spominja na pogovarjanje z dojenčkom. Znanstveniki pa so ugotovili, da ga psi dejansko obožujejo. Ta način govora ne le bolj pritegne njihovo pozornost kot običajen govor, ampak po študiji v reviji Animal Cognition psi tudi raje preživijo več časa v bližini nekoga, ki uporablja tak govor.

Čeprav morda ne razumejo točno, kaj jim govorimo, psi obdelujejo človeški govor v istih delih možganov kot ljudje. Z uporabo postopkov funkcionalne magnetne resonance (fMRI) so v raziskavi, ki jo je vodil Attila Andics, odkrili, da ko psi in ljudje poslušajo človeške glasove, se v njihovih možganih osvetlijo ista področja – in oboji smo občutljivi na čustven ton, s katerim izgovarjamo besede.

Psi se najmočneje odzivajo na glas svojega lastnika

Druga študija, objavljena v reviji NeuroImage, je s pomočjo skeniranja s funkcionalno magnetno resonanco (fMRI) odkrila, da se center za nagrajevanje v možganih psa bolj odziva na glas lastnika kot na glas druge osebe. Izkazalo se je, da imajo psi, ki so še posebej navezani na svoje ljudi, večji nevronski odziv na njihove glasove, tudi ko jih ne vidijo. Vašega psa osreči že zgolj poslušanje vašega glasu. Če se pogovarjate s svojim psom in ga pri tem gledate v oči, boste oba verjetno doživela porast oksitocina, znanega tudi kot hormon povezanosti in ljubezni.

Darilo za Sensa bralce: Brezplačen priročnik Odkrijte načrt svoje duše

Nekateri ljudje svoja čustva raje zaupajo psom kot ljudem

Zanimivo je, da so raziskave, objavljene v reviji Anthrozoös, ugotovile, da so nekateri ljudje lažje zaupali svoja neprijetna čustva, kot so ljubosumje, anksioznost, apatijo in strah, svojemu psu kot ljudem. Raziskovalci domnevajo, da je to morda zato, ker so psi neobsojajoči poslušalci.

Konec koncev vas pes vas ne bo prekinil, vam ugovarjal, izdal vašega zaupanja ali vas preplavil s predlogi, kaj bi morali reči ali storiti. Namesto tega vas bo le ljubeče gledal in poslušal. Pa vendar je treba opozoriti, da pes ni nadomestek za ljudi - čustva moramo "žal" izraziti svojim bližnjim oziroma tistim, katerih se tičejo. Zato je dobro, da pričnemo čim prej ustvarjati tudi medčloveške odnose, kjer se počutimo slišane. 

Lahko pa vam vseeno izražanje čustev v besedah pomaga ugotoviti, kaj čutite. Samo dejanje poimenovanja čustev pomaga zmanjšati njihovo intenzivnost in  pomaga, da se čustveno manj reaktivno odzivate.

Ker pa se vaš pes ne bo vključil v pogovor, je torej dobro, da se pogovarjate o čustvih z ljudmi. Vaš pes pa vam lahko v tem pogledu pomaga, tako da vas spodbudi k igri ali crkljanju z njim, kar bo izboljšalo vaše razpoloženje.

Povzeto po Psychologytoday.com

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar