Spiritualne prakse za težke čase (iz resničnega življenja)

8. 10. 2024 | N.Z.
Deli
Spiritualne prakse za težke čase (iz resničnega življenja) (foto: profimedia)
profimedia

"Moja prijateljica me je prejšnji teden poklicala in povedala, da je njena sestra pred kratkim doživela možgansko kap, njen svak pa ima terminalnega raka. Ker so njuni otroci zaposleni mladi strokovnjaki, je sama prevzela nalogo, da bo skrbela za sestro in svaka." 

Tako Diana Raab, nagrajena avtorica, pesnica in govornica, za Huffington Post začne z zgodbo iz resničnega življenja, ki nazorno kaže, kako spiritualne prakse pomagajo nositi tudi najtežja bremena.

Ker jo je zanimalo, kako bo prijateljica, ki je za to, da bo skrbela za bližnje v stiski pustila svojo službo v drugem mestu in se preselila, vse to zmogla, jo je o tem povprašala. Ta pa ji je odgovorila: "Na srečo imam duhovnost v svojem življenju."

Duhovnost kot način življenja

"Duhovna praksa ni nekaj, kar dodate na svoj natrpan seznam opravkov, ampak je način življenja, pot, ki ji sledite na svojem duhovnem potovanju. To so skratka dejavnosti, ki jih opravljate vsak dan," piše avtorica in nadaljuje: "Obstaja na tisoče različnih vrst duhovnih praks, a so med starejšo generacijo nekatere bolj priljubljene. Med najbolj priljubljenenimi so kreativnost, torej vizualne in ustvarjalne umetnosti, aromaterapija, reiki, petje, joga, dobrodelnost, glasba in pogovori z drugi."

Čeprav o meditacji in molitvi ne razmišljamo vedno kot o duhovni praksi, sta vendarle prav to in še kako nam lahko pomagata prebroditi težke čase.

"Moja dnevna duhovna praksa je meditacija. Meditiram približno eno uro zjutraj in približno eno uro popoldne. Če ne meditiram, začnem čutiti določeno stopnjo tesnobe in doživljam občutke negotovosti."

O meditaciji bi lahko razmišljali kot o času, ko smo v stanju 'niča' in 'enosti z vsem'.

"Če to počnete sede, zaprite oči in rahlo vdihnite, da se osredotočite. Vendar morate vedeti, da meditacija ni primerna praksa za vse. Pravzaprav imam dva prijatelja, ki pravita, da med meditacijo ne moreta mirno sedeti. Njima sem zato priporočila meditacijo med hojo. Če vam to ne ustreza, poiščite drugo duhovno prakso, ki deluje za vas, in jo vključite v svoje življenje."

Izzivi 'sendvič' generacije

"Generacija, ki je vstopila v zrela leta se pogosto počut, kot da je sendvič generacija. Medtem ko pomagamo otrokom pri odraščanju, se ukvarjamo še s težavami starajočih se staršev. Večino dni lahko obvladamo te obveznosti, občasno pa se izzivi zdijo neznosni."

Avtor knjige Svetilka v temi Jack Kornfield pravi, da bi morali v težkih časih  razmisliti o bojevnikih in velikanih, ki so živeli pred nami, ter v sebi začutiti njihovo bistvo in nagon za preživetje. To bi nam moralo dati moč, ki jo potrebujete.

Kornfield prisega tudi na čuječnost in na življenje v sedanjem trenutku, saj verjame, da je zgolj tukaj in zdaj mogoče ohraniti umirjenost in vzpostaviti zdravilno zatočišče. Njegovo sporočilo je povzela z besedami: "Da bi lahko nosili svetilko skozi temo, je pomembno, da ostanemo osredotočeni, stabilni in prizemljeni sredi najtežjih časov."

"V vsakem od nas je večna luč, ki jo imenujem 'Tisti, ki ve'," piše Jack Kornfield. "Prebujenje te modrosti nam lahko pomaga najti pot skozi bolečino in trpljenje z milostjo in nežnostjo."

Preberite si tudi:

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj