Ali verjamete, da sta si s partnerjem USOJENA? Strokovnjaki pravijo, da vam to lahko škodi

14. 2. 2024
Deli
Dolgoročno zdravje naših razmerij je manj odvisno od brezosebne usode in bolj od naše pripravljenosti, da pozorno poslušamo in smo iskreni. (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Ste se kdaj presenečeno vprašali, zakaj je eden vaših najljubših parov končal razmerje – in kako grenak je bil njun razhod? Morda se je tudi kakšno vaše razmerje končalo slabše, kot ste pričakovali. Raziskave so odkrile presenetljivega krivca za mnoge težke razhode: prepričanje, da sta si s partnerjem usojena.

Številne študije so pokazale, da prepričanja o usodi lahko zastrupijo romantično razmerje. Ko v zvezi naletita na težko obdobje, je precej večja verjetnost, da se bosta razšla, če imate močna prepričanja o tem, da vam je partner bodisi usojen bodisi vam ni.

Druge raziskave so pokazale, da so ljudje, ki verjamejo v usodo, bolj nagnjeni k sovražnosti do svojih partnerjev, ko razmerje ne izpolni njihovih pričakovanj, kar lahko vodi do težkega razhoda. Zaradi globokih prepričanj o usojenosti so nekateri pari tudi manj voljni odpustiti drug drugemu, ko se v razmerju počutijo negotove, poleg tega pa je bolj verjetno, da bodo prekinili stike brez pojasnila. Različne razlage bi lahko pojasnile mnoge slabosti prepričanja o usojenosti:

Vsak konflikt vzamete kot znak, da vam ta oseba ni usojena

Ko se vi in vaš partner o nečem ne strinjata, prepričanja o usojenosti lahko povečajo pomen konflikta. Morda je konflikt za vas znak, da ta oseba ni prava za vas. Morda celo majhno nestrinjanje ne vidite kot problem, s katerim bi se skupaj spoprijela, temveč kot znak, da vam to razmerje »ni usojeno«. Takšne interpretacije lahko vodijo do »močnejših, bolj kritičnih sklepov o partnerju«.

Takšna prepričanja o usodi so pogumna, ker takoj začnete razmišljati o možnosti, da vama pač ni usojeno biti skupaj. Zakaj bi torej vztrajali in poskušali reševati stvari, če vajino razmerje ni zapisano v zvezdah?

Po drugi strani pa boste morda občutili globlji občutek izgube, ko razmerje, ki se je zdelo kot usojeno, propade, saj ste mislili, da ste našli »tistega pravega«. Globoko razočaranje lahko izhaja iz izgube partnerja, ki se je zdel kot vaša sorodna duša.

Zakaj so prepričanja o tem, da nam je nekdo usojen, tako pogosta?

Kljub težavam, ki spremljajo prepričanja o usojenosti, je razumljivo, zakaj si želite verjeti, da vam je usojeno biti partnerjem, še posebej če razmišljate o poroki. Obljuba, da boste desetletja svojega življenja poklonili drugi osebi, je polna tveganj. Preživela boste nešteto ur skupaj, si delila bančni račun, dom, morda otroke. Kaj če se slabo odločite? Mnogi od nas najdemo tolažbo v prepričanju, da nam je usojeno biti s svojim partnerjem.

Alternativa prepričanjem o usodi

Edini način za reševanje težav v zvezi je, da jih sprejmemo kot del razmerja. Ne razmišljajte več o usodi, ampak se osredotočite na možnost rasti – na to, da imata da vi in vaš partner sposobnost nasloviti težave v razmerju, ko se pojavijo. (To ne pomeni, da bi vsak par moral ostati skupaj; nekatere razlike so nespravljive in nihče si ne zasluži ostati v toksičnem razmerju.)

Včasih bosta drug drugemu rekla boleče stvari, ki jih bosta obžalovala. Prišli bodo trenutki, ko se boste oba počutila osamljena. Partnerja boste cenili na enak način, kot ste hvaležni za zrak, ki ga dihate – včasih globoko, včasih sploh ne.

Dolgoročno zdravje naših razmerij je manj odvisno od brezosebne usode in bolj od naše pripravljenosti, da se zavestno trudimo za odnos, pozorno poslušamo in smo iskreni. Čeprav vaju je usoda morda pripeljala skupaj, pa vi izbirate, kako bosta krmarila vajin odnos.

Povzeto po Psychologytoday.com

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord