Življenje ni vedno pošteno: 5 korakov za sprejemanje težkih situacij

1. 10. 2024 | N.Z.
Deli
Življenje ni vedno pošteno: 5 korakov za sprejemanje težkih situacij (foto: profimedia)
profimedia

"Sprejmite, kar je, opustite, kar je bilo, in verjemite v to, kar bo." - Sonia Ricotti

"Sovražim svoje življenje!" To je besedna zveza, ki jo uporabljajo tako najstniki kot odrasli. Včasih ga uporabljamo za dramatičen učinek, včasih pa to mislimo dobesedno.

Življenje nam postreže s številnimi izzivi in pogosto se nam lahko ne zdi pošteno, da se moramo z njimi soočati, ko pa nismo nikomur nič žalega storili, da bi si to zaslužili. Pa vendar.

Tudi dobrim ljudem se dogajajo slabe stvari in zelo slabim dobre. Zato se ne gre zanašati na naivno otroško vero v to, da nas vesolje 'kaznuje' ali 'nagrajuje' za 'to, kar smo'. Tudi z duhovnega vidika so stvari neizmerno kompleksnejše, pravi namen dogodkov pa se nam včasih razkrije šele, ko preteče že veliko časa.

Na Tiny Buddha je Paula Bostrom, aktivistka, ki si želi destigmatizirati duševno zdravje, zapisala, kako je pri njej potekal proces sprijaznjenja z dejstvom, da 'življenje ni vedno pošteno'.

1. Prepoznajte težavo.

"Tik preden so mi postavili diagnozo bipolarne motnje, sem poskušala biti vsem vse. V službi sem dala 100%, svoji družini sem dala 100% in dala sem 100% vsemu, kar me je potrebovalo. 

Ugotovila sem, da je dajati 300% nemogoče. Nekaj ​​je bilo potrebno žrtvovati. In to sem bila jaz. Potem je prišel zlom. Pravzaprav več njih. Takoj, ko sem si opomogla od enega, sem se kmalu vrnila k 300% razdajanja. Potem sem prenehala šteti, kolikokrat sem bila sprejeta v ustanovo na večdnevno akutno zdravljenje.

Potem sem končno spoznala, da me bo takšno življenje ubilo. Nisem mogla sprejeti, da sem bolana. Nisem mogla sprejeti, da se moram ustaviti. Nisem mogla sprejeti, da nisem popolna. Zaradi vsega tega, nisem hotela biti več živa. Bolečina življenja z duševno boleznijo lahko povzroči takšno razmišljanje."

"Enkrat pridemo do točke: ali se bomo pretvarjali se, da ni nič narobe, in se nato nenehno spopadali s posledicami, ali pa si bomo priznali težavo in se z njo neposredno soočili."

2. Nekaj storite glede tega

"Ko sem se sprijaznil z dejstvom, da nisem kot mnogi ljudje, ki se lahko spopadejo s stresom na delovnem mestu ali so kot starši samohranilci s krajšim delovnim časom in počnejo karkoli drugega, sem nejevoljno začela delati spremembe.

Dala sem odpoved kot časopisna novinarka in pustila za seboj sodelavce, ki so postali dobri prijatelji, ter začela delati od doma. Več časa sem posvetil skrbi zase. Začel sem se srečevati z učiteljem meditacije, ki me je naučil, kako sprejeti to, kar je.

Pokazala mi je načine, kako umiriti tesnobo in zajahati val depresije, vedoč, da bo sčasoma minila. Ko se življenje spremeni, se moramo zavedati, da je izbire vedno več. Morda niso izbire, ki si jih želimo, a izbire vedno obstajajo."

"Odprite svoj um, ozrite se okoli sebe in našli boste veliko več načinov delovanja kot tistih najbolj očitnih, ki so pred vami."

3. Dovolite, da vam pomagajo.

"Ko sem bila v depresiji in nisem mogla opravljati vsakdanjih opravil ali celo skrbeti za svoje otroke, mi je bilo težko prositi za pomoč.

  • 'To bi morala biti sposobna narediti sama.'
  • 'Nočem nikogar motiti ali biti naporna.'

To so bile moje misli vsakič, ko bi morala prositi za pomoč.

Čez nekaj časa se mi je zazdelo, da večina ljudi rada pomaga drugim. Zaradi tega se počutijo dobro.

To vem, ker še vedno, ko kdaj kdo pride k meni in me prosi za pomoč, in če le zmorem, se potem počutim dobro. Da je altruizem eden glavnih dejavnikov pri doseganju sreče, potrjujejo tudi strokovnjaki."

"Če prosite za pomoč, pomislite tudi, da s tem morda dejansko pomagate drugi osebi biti bolj srečna."

4. Prevzemite odgovornost.

"Potem ko sem poiskal psihiatrično pomoč, sem pričakoval, da bosta moj terapevt in zdravnik spremenila dejstvo, da sem bolna, in bila jezna, ker tega nista mogla.

Najprej sem bila jezna, potem me je postalo strah. To so bili profesionalci. Študirali so, delali in vedeli več kot jaz in tega, kar je narobe z mano, niso mogli popraviti. Počakaj malo. Zakaj bi se potem sploh ukvarjala z njimi? Bilo je brezupno. Nisem bila dovolj močna, da bi to prenesla.

A vse to so bile laži, ki sem si jih govorila. Ker sem po osmih letih terapije dejansko potem kar nekaj tega vedela.

Naučila sem se veščin, ki so mi pomagale skozi najtemnejše trenutke mojega življenja. Tako kot učitelj ne more spremljati učenca vse življenje, mu bere knjige in pazi nanj, ko piše nalogo, moja terapevtka ni mogla priti domov z menoj in me držati za roko pri vsaki težavi, ki sem jo imela. Moja terapevtka je nekdo, ki me najbolj podpira v življenju, vendar tega ni mogla storiti namesto mene."

"Sčasoma je bilo odvisno od mene, ali bom uporabila veščine, ki sem se jih naučila. In ko je moja tesnoba dosegla neznosne ravni, sem se spomnila, da lahko grem na miren kraj (običajno v svojo kopalnico) in se prediham skozi paniko, dokler ta ni popustila."

5. Spremenite, kar lahko, in sprejmite ostalo.

"Prisiljena sem bil spremeniti svoj življenjski slog, da bi dosegla in ostala stabilna.

Morda sem izgubil službo, dobila pa sem življenje. Sprejela sem, da imam bolezen, ki ne izgine. Za bipolarno motnjo obstaja zdravljenje, ni pa še dokončne ozdravitve. Soočila sem se z dejstvom, da se bom do konca življenja moral spopadati z depresijo, hipomanijo in anksioznostjo. Naučila sem se spretnosti obvladovanja in jemljem predpisana zdravila za zmanjšanje simptomov, zaradi česar je življenje z boleznijo znosno."

"Zaradi sprejemanja moja bolezen ni izginila, je pa sprejemanje olajšalo velik del mojega trpljenja. Danes verjamem, da bom lahko živela z nepredvidljivostjo svoje bolezni."

Preberite si tudi:

 


 
 
 
 

Novo na Metroplay: Peter Prevc iskreno o težkih trenutkih kariere in o očetovstvu | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem