Skoraj vsi smo že doživeli srčno bolečino, povezano s koncem razmerja. Tedni po razhodu so lahko še posebej čustveno naporni. Raziskave kažejo, da je običajno, da takrat nastopi obdobje večje čustvene nestabilnosti, duševne stiske in nižjega zadovoljstva z življenjem.
Ne glede na to, ali ste se razšli pred leti ali včeraj, obstaja veliko razlogov, zakaj se lahko pojavi želja po ponovnem stiku z bivšim. Morda se počutite osamljene in bi vas potolažil pogovor z nekom, ki vas dobro pozna. Morda še vedno poskušate razumeti, zakaj se je vajin odnos končal, in iščete odgovore. Morda pa vam ni več tako težko kot včasih in bi se radi z bivšim malo spogledovali. Ne glede na razlog pa je vredno najprej premisliti o morebitnih negativnih posledicah.
Na žalost raziskave kažejo, da ohranjanje stika z bivšim partnerjem podaljšuje bolečino. V neki študiji med neporočenimi odraslimi, starimi od 18 do 35 let, je bil stik z bivšim povezan z nižjimi ravnmi zadovoljstva z življenjem. V drugi študiji mladih odraslih, ki so nedavno končali romantično razmerje, so udeleženci ocenjevali svoja čustva v naključnih trenutkih tekom štiritedenskega obdobja. V dneh, ko so bili v stiku z bivšimi, so poročali o okrepljenem občutku ljubezni – pa tudi žalosti.
Ne glede na to, ali že veste, da je pošiljanje sporočila bivšemu slaba ideja, ali še razmišljate, kaj storiti, je tukaj pet veščin iz kognitivno-vedenjske terapije, ki jih lahko uporabite.
1. Prepoznajte čustvo, ki se skriva za željo, da bi poslali sporočilo
Se počutite osamljene? Anksiozne? Žalostne? Jezne? Včasih impulzivno naredimo kaj, kar nam na dolgi rok ne koristi, ker želimo čim prej odpraviti neprijetno čustvo. Ko prepoznate, kaj čutite, bodite s tem čustvom nekaj trenutkov, preden se odzovete nanj. Kako ga občutite v telesu? Vsa čustva na koncu minejo sama od sebe – in v resnici ne morete storiti ničesar, da bi izginila takoj.
2. Naredite nasprotno od tega, kar vam narekujejo vaša čustva
Če se odločite, da želite spremeniti svoje razpoloženje, je ena najučinkovitejših strategij, da naredite nasprotno od vašega čustvenega impulza. Na primer: žalost nas običajno vodi do tega, da želimo ostati v postelji in se umakniti od drugih. To je lahko koristno nekaj dni po razhodu, toda dolgoročno ni dobro za nas. Druženje s prijatelji je morda zadnja stvar, ki jo želite storiti, vendar se boste po njem verjetno počutili bolje.
3. Preverite svoje misli o situaciji
Če so vaše misli ekstremne, je lahko koristno preveriti, ali so v skladu z dejstvi. Na primer misli, kot sta "Nikoli ne bom našel/la nekoga, ki bi me ljubil, kot me je on/a" ali "Ta bolečina je neznosna in nikoli ne bo minila", verjetno nista resnični. Iskanje bolj uravnotežene misli je lahko tolažilno, na primer "Bivši/a mi je ogromno pomenil(a, toda verjetno bom v prihodnosti imel/a enako globoko odnose" ali "Trenutno trpim, toda s časom bo bolje".
4. Napišite prednosti in slabosti
Ne ocenjujte prednosti in slabosti le v mislih; dejansko jih napišite. Najprej zapišite čim več razlogov, zakaj bi bil stik lahko koristen. Nato zapišite čim več razlogov, zakaj bi bil stik lahko škodljiv. Primerjajte oba seznama, pri čemer ne upoštevajte samo števila točk na vsakem, ampak tudi to, kako pomembna je vsaka točka. Shranite kopijo seznama prednosti in slabosti, da ga lahko ponovno preberete, če se kasneje pojavi želja po stiku z bivšim.
5. Umirite se z uporabo čutov
Včasih iščemo stik z bivšim, ker se nam je težko spopasti s težkimi čustvi. Eden od najhitrejših načinov za pomiritev je preko vaših petih čutov. Poskusite izvesti eno dejavnost za pomiritev s pomočjo vsakega od čutov. Na primer: odprite žaluzije in poglejte nebo (vid). Poslušajte prijetno glasbo (sluh). Skuhajte si metin čaj (okus), prižgite dišečo svečo (vonj) in se zavijte v udobno odejo. Ali bo to rešilo vse vaše težave? Ne, toda morda vam bo pomagalo prebroditi težek trenutek, ne da bi storili ali rekli nekaj, kar bi kasneje obžalovali.
Povzeto po Psychologytoday.com
Preberite tudi:
- Nič ni narobe, če občasno razmišljate o bivšem
- Ali lahko ostanemo prijatelji s svojim bivšim partnerjem?