Tako si s preprostimi domačimi metodami odmašite nos brez kupljenih kapljic ali pršil.
Topel obkladek
Topel obkladek velja za tradicionalno najboljše naravno zdravilo za zamašen nos. Toplota pomaga odpirati nosne poti in lajša zamašenost. Da bi to dosegli, pa ne potrebujete več kot samo vodo ali ingver.
Korenina ingverja je znana po svojih močnih protivnetnih lastnostih, zato velja za eno najboljših naravnih zdravil in je zelo učinkovita tudi pri odpiranju nosnih poti.
Uporabljate ga lahko na dva načina – kot obkladek ali kot zdravilni čaj.
V ponev vlijemo dve skodelici vode in segrevamo do vretja. Narežite več kolobarjev ingverjeve korenine in jih dajte v lonec ter kuhajte 10-15 minut. Lonec nato pustite pokrit, da se čaj malo ohladi.
Tanjšo kuhinjsko krpo ali robec iz blaga pomočite v čaj in iztisnite odvečno tekočino, nato si še toplo položite na čelo ali nos.
Obkladek držite tam 15 minut, nato pa po potrebi postopek ponovite.
Metodo s toplimi obkladki lahko uporabite 2-3 krat na dan.
Uporaba toplega obkladka pomaga ublažiti vnetje, oteklino in bolečino zaradi zamašenega nosu ter poveča prekrvavitev v sinusih.
Inhalacija s paro
Toplota in vlaga pri vdihavanju pare imata zelo pomirjujoč učinek na membrane v nosu in zagotavljata začasno olajšanje.
Para redči in omogoča boljše odvajanje sluzi ter pomaga v boju proti virusnim okužbam.
V večjo skledo ali posodo nalijte vrelo vodo.
Pokrijte glavo z brisačo in se nagnite nad skledo. Vdihavajte paro, dokler se nosna prehodnost ne izboljša in dihanje postane lažje. Po potrebi izpihnite nos.
Vdihavanje pare lahko izvajate 2-3 krat na dan.
Da bo para še bolj zdravilna, lahko v vroči vodi dodate čaj iz antiseptičnih zelišč, kot so timijan, kamilica ali poprova meta.
Vdihavanje eteričnih olj
Eterična olja so učinkovita proti bakterijam in virusom, ki so v hladnih mesecih glavni povzročitelji težav z dihali.
Vdihavanje eteričnega olja v pari ali skozi difuzor lahko pomaga zmanjšati nosne simptome.
Najhitrejši način je, da 2-3 kapljice eteričnega olja nanesete na robček in nekaj minut vdihujete njegovo aromo. Robček lahko držite na blazini tudi med spanjem, da vam pomaga pri dihanju.
Zamašenost nosu lahko zdravite tudi z 10 do 20-minutnim vdihavanjem arome eteričnega olja evkaliptusa, ki ga preprosto kapnete v vročo vode.
Evkaliptus deluje protibakterijsko in protivnetno ter lajša simptome zamašenih sinusov. Pomaga lahko tudi pri boju proti mikrobom, ki prispevajo k okužbam sinusov v in okoli nosnega prehoda.
Poleg evkaliptusa lahko uporabite tudi olje poprove mete ali čajevca.
Tople juhe in čaji
Ohranjanje hidracije pomaga redčiti sluz, ki je zamašena v nosnih poteh, in zmanjšati pritisk v sinusih.
Skoraj vsaka tekočina lahko pomaga, zato poskrbite, da boste ostali hidrirani, pa naj bo z običajno vodo, sokovi, čaji ali juhami.
Zeliščni čaji in tople juhe so se izkazali za zelo koristne pri zdravljenju zamašenega nosu, še posebej dnevni vnos 3-4 skodelic tople kokošje juhe.
Vegetarijancem bo koristila tudi zelenjavna juha z veliko česna in ingverja.
Rdeča čebula za zamašen nos
Rdeča čebula je polna koristnih lastnosti za zdravje in je lahko odlično naravno zdravilo za zamašen nos pri odraslih. Je bogat vir osnovnih vitaminov in mineralov in se že od antičnih časov uporablja kot ljudsko zdravilo za reševanje problema zamašenega nosu.
Petminutno vdihavanje arome olupljene čebule se je izkazalo za učinkovito pri odpravljanju zamašenega nosu in olajšanju dihanja.
To naravno zdravilo priporočajo tudi pediatri, saj vsebnost žvepla v čebuli črpa sluz in tekočino iz telesa. Če ima vaš dojenček zamašen nos, čebula pomaga pri lajšanju zamašenosti brez stranskih učinkov. Enostavno narežite rdečo čebulo in jo položite na krožnik poleg posteljice ali posteljice.
Jabolčni kis z medom
Ta napitek lajša zamašen nos in druge težave, povezane s sinusi.
Zmešajte dve čajni žlički jabolčnega kisa s skodelico tople vode. Če želite, lahko raztopini dodate eno čajno žličko medu.
Zaužijte vsaj trikrat na dan.
Česnov čaj
Česen je odlično naravno zdravilo proti zamašenemu nosu, a tudi eden najučinkovitejših naravnih antibiotikov.
Njegov čaj lahko pripravite zelo enostavno in hitro.
Zdrobite 2-3 stroke česna. Česen vrzite v vrelo vodo. Pokrijte in pustite 10 minut. Nato precedite.
Čaj zaužijte topel vsaj dvakrat na dan za hitro lajšanje zamašenega nosu.
Limona in črni poper
Črni poper je odlično zdravilo za zamašen nos.
Zmešajte dve žlici limoninega soka in približno pol čajne žličke črnega popra v prahu z malo morske soli. To mešanico nanesite na nos in pustite delovati nekaj minut.
Pripravite si lahko tudi poprov napitek tako, da v kozarcu tople vode raztopite eno žličko črnega popra in eno žlico medu. Pitje te mešanice izjemno olajša tegobe zamašenega nosu.
Pekoče začimbe
Začinjena hrana povzroči, da telo proizvede več sluzi in povzroči izcedek iz nosu. Po tem učinku so še posebno znane začimbe, kot so čili paprika, feferoni, hren in česen, kot koristne pa so se izkazale še kurkuma, ingver in cimet, saj delujejo protivnetno.
Povzeto po Kreni zdravo.
Preberite si tudi:
- Kakavovi flavanoli ščitijo pred učinki stresa in nezdrave prehrane
- Kako naravno pomagati otroku, ki ima težave z dihali