6 navad, ki nam kradejo energijo

13. 6. 2023
Deli
6 navad, ki nam kradejo energijo (foto: shutterstock)
shutterstock

Vsakodnevne navade se nam morda zdijo majhne in nepomembne, a če pogledamo iz širše in dolgoročnejše perspektive, so ravno te tiste, ki oblikujejo naše življenje.

Vsako jutro se večina od nas odloči: vstati iz postelje ali pritisniti na dremež. Ta vzorec odločanja se nadaljuje ves dan do večera, ko se odločamo, ali bomo šli zgodaj spat ali pogledali še eno epizodo serije.

Česar se včasih ne zavedamo, je dejstvo, da nas naše odločitve, ki jih sprejemamo skozi dan, krepijo ali uničujejo. Nekatere izbire imajo takojšnje učinke, medtem ko so druge bolj dolgoročne. Včasih sploh ne opazimo, da počnemo določene stvari, dokler nas nekdo na to ne opozori.

Poglejmo si 6 navad, ki nam največkrat kradejo energijo

1. Premlevanje preteklosti

Če se ozremo v preteklost, lahko vedno najdemo nekaj, s čimer nismo zadovoljni, kar obžalujemo ali za kar si želimo, da bi lahko naredili drugače. A ta vlak je že odpeljal. Oklepati se preteklosti in razmišljati o neštetih alternativnih možnostih, kako bi se stvari lahko odvijale, ne bo spremenilo nič, le vzbudilo občutke žalosti in povečalo občutek obžalovanja. 

Kar potrebujemo, je malo več sočutja do sebe. Čeprav si želimo, da bi vse delali “popolno”, smo tudi mi le ljudje. Potrebno je spremeniti perspektivo iz “napak” v “lekcije” in izkušnje ter biti hvaležni za znanje, ki smo ga pridobili z njimi. 

2. Slaba prehrana

Hrana, s katero hranite svoje telo, igra veliko vlogo pri našem počutju. Nič ni narobe z občasno hitro prehrano, vendar moramo poskrbeti, da na svojemu telesu na dnevni ravni zagotovimo dovolj vitaminov in ostalih močno potrebnih hranilnih snovi za njegovo optimalno delovanje. Z vsakodnevno hitro prehrano in sladkimi prigrizki lahko svoje telo vržemo iz ravnovesja, kar pogosto spremlja stalen občutek izčrpanosti. Poskrbite tudi za dovoljšno količino popite tekočine.

3. Preveč družabnih omrežji

Družabna omrežja in nove tehnologije niso ne dobre ne slabe. Pomembno je, kako jih uporabljamo. So odlično orodje, ko želimo izvedeti nekaj novega na področju, ki nas zanima ali se povezati s prijatelji, ki ne živijo blizu nas. Vendar pa prevelika količina časa, ki ga preživimo za elektronskimi napravami, lahko vodi do mentalne, čustvene in posledično tudi fizične izčrpanosti. Razmislite lahko o uporabi časovnikov za aplikacije, kjer lahko določite mejo, koliko minut ali ur na dan si želite preživeti na določeni strani.

4. Plitko dihamo

Živimo v hitrem svetu, kjer je čas denar. Trudimo se kar najbolje izkoristiti 24 ur, ki jih imamo vsak dan. Nenehno sledimo svojim ciljem in želimo čim več stvari obkljukati na svojem seznamu opravil. Sredi tega kaosa se pogosto pozabimo ustaviti in zares zadihati, posledično pa smo zaskrbljeni in panični. Zelo pomembno je, da se znamo zavestno ustavimo in vsak dan namenimo nekaj časa (tudi, če to pomeni le par minut) samo sebi.

5. Čakamo na pravi trenutek

Koliko stvari ste pustili ob strani in si rekli, da jih boste storili, ko bo prišel “pravi” čas? Pogosto se omejujemo in ne sledimo stvarem, ki si jih želimo, ker menimo, da zdaj ni pravi čas. A resnica je ta, da smo zdaj tu in da ni boljšega časa od tega trenutka. Začnite zdaj!

6. Obkroženi smo z napačnimi ljudmi

Vsak od nas verjetno pozna vsaj eno osebo, ki je “čustveni vampir”. Vedno se nad nečim pritožujejo, za vse so krivi drugi in zdi se, kot da jim v življenju nič ne gre dobro.

Ljudje, s katerimi preživimo veliko časa, pomembno vplivajo na to, kdo postanemo, zato moramo skrbno izbrati svoj krog in se obdati z ljudmi, ki nas navdihujejo, spodbujajo in podpirajo, medtem ko se mi trudimo početi enako.

Vir: Sensa.rs

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar