TOKSIČNA pozitivnost privede do zanikanja realnih čustev

23. 12. 2023
Deli
TOKSIČNA pozitivnost privede do zanikanja realnih čustev (foto: shutterstock)
shutterstock

Ali vaš sodelavec še vedno navdušeno govori o naslednjem četrtletju, medtem ko vodstvo napoveduje množična odpuščanja in stečaj? Ali pa ste vi tisti, ki prisega, da je vse v redu, medtem ko vas morski tok odnaša na odprto morje? To sta samo dva primera tega, kar strokovnjaki imenujejo »toksična pozitivnost«. In na njej ni nič pozitivnega.

Dejansko je toksična pozitivnost zelo drugačna od splošne, vsakodnevne pozitivnosti in lahko privede do popolnega zanikanja resničnih izkušenj in čustev, s katerimi se soočate vi ali vaši bližnji. Da ne omenjamo, da zanikanje težkih situacij in čustev lahko privede celo do nezmožnosti, da bi se učinkovito spoprijeli z anksioznostjo in stresom.

Kaj je toksična pozitivnost?

Po mnenju Ameriškega združenja za anksioznost in depresijo toksična pozitivnost pomeni ohranjanje dosledno pozitivnega — in pogosto nerealističnega — pogleda na svet ne glede na to, kako težavna ali grozljiva je dejanska situacija. Oseba, ki se je ujela v toksično pozitivnost, zmanjšuje pomen težkih situacij in ne vidi jasno svojih bolečih čustev ali čustev drugih.

Toksična pozitivnost ni isto kot to, da smo v šoku, zaradi česar zanikamo situacijo in začasno zmanjšamo pomen bolečih čustev, povezanih s to izkušnjo. Toksična pozitivnost je namerni napor, da bi na težke situacije gledali nerealistično, pri čemer nočemo upoštevati celotnega obsega izkušnje – kar vodi do tega, da popolnoma zapostavimo svoja čustva in resničnost situacije.

Kristin Howard, licencirana zakonska in družinska terapevtka, pravi, da ni nič narobe z izgovarjanjem pozitivnih afirmacij ali krepitvijo pozitivnega razmišljanja, vendar je ključnega pomena prakticirati realistično pozitivnost. Življenje nam vsem občasno nastavi ovire, in če jih zanikamo, ne priznavamo življenjskih vzponov in padcev, ki jih doživljamo vsi. Pravzaprav toksična pozitivnost otežuje prebijanje skozi težke čase.

Razlika med optimizmom in toksičnostjo pozitivnostjo

Včasih je težko ločiti med pristnim optimizmom in toksično pozitivnostjo, vendar je razlika v resnici precej očitna.

Iskren optimizem je ukoreninjen v realnosti in nam omogoča, da priznamo vse vidike situacije, tako pozitivne kot negativne. Ko je oseba pristno pozitivna, izraža optimizem, hkrati pa kaže razumevanje, da vsi doživljamo široko paleto čustev.

Toksična pozitivnost pa po drugi strani ne upošteva celotnega razpona čustev, ki jih lahko oseba občuti. To ni samo frustrirajoče – lahko je dejansko škodljivo. Toksična pozitivnost po definiciji zahteva, da se osredotočimo samo na pozitivne vidike situacije, kar nas vodi do zmanjševanja ali popolnega zanikanja bolečine, ki jo morda doživljamo sami ali nekdo drug.

Darilo za Sensa bralce: Brezplačen priročnik s skrivnostmi tradicionalne kitajske medicine

Kako biti optimističen, a ne toksično pozitiven?

Tukaj so tri stvari, ki jih strokovnjaki priporočajo, da ostanete pozitivni, hkrati pa se izogibate toksični pozitivnosti.

Sprejmite, da ni vedno vse v redu

Ker je toksična pozitivnost večinoma zakoreninjena v podzavestni želji, da bi zmanjšali lastno anksioznost ali nelagodje, je pomembno, da se naučimo spoprijeti z neprijetnimi čustvi, da bi na koncu lahko čutili iskren optimizem.

Lahko se sliši nekoliko nenavadno, toda ko zares razumete, da je v redu občutiti tesnobo in stres, in ko razvijete orodja za spopadanje s temi čustvi, se lahko naučite videti svetlo stran situacije, ki temelji na realističnem pogledu na situacijo namesto na izkrivljeni, nerealistični perspektivi.

V težkih obdobjih ne pozabite na stvari, ki vas osrečujejo

Ko se znajdete v težkem obdobju, ne pozabite početi stvari, ki vas osrečujejo. Z drugimi besedami, poskrbite zase. Pomembno je, da se ukvarjate z dejavnostmi, ki vam prinašajo veselje, in da vadite skrb zase, ne da bi se vdajali bolečini ali sprejemali škodljive odločitve.

Poskusite z meditacijo, sprehodom, plesom ob vaši najljubši glasbi, starim hobijem, ki ste ga nekoč uživali, raziskovanjem svoje ustvarjalne plati, klicem prijatelja ali čimerkoli drugim, kar bi vam lahko ponudilo nekaj tolažbe.

Vadite hvaležnost

Včasih se lahko izgubimo v težki situaciji, ki jo doživljamo, in se nam zdi, kot da se svet okoli nas ruši. Ko se to zgodi, je pomembno, da prepoznamo področja našega življenja, za katera smo hvaležni, in najdemo veselje in radost v drobnih, vsakdanjih trenutkih.

Da bi vadili hvaležnost v težkem obdobju, poskusite s pisanjem dnevnika hvaležnosti, v katerega vsak dan zapišite pet stvari, za katere ste hvaležni, nato pa razmišljajte o njih, ko se zbudite in preden greste spat.

Povzeto po Dailyom.com

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj