Psihoterapevtka Sabina Rožen: "Ta svet je narejen za moške"

2. 7. 2023
Deli
Psihoterapevtka Sabina Rožen: "Ta svet je narejen za moške" (foto: shutterstock)
shutterstock

Tradicionalna psihologija pogosto zamolči ali pa zelo skopari z globljimi stvarmi, pomembnimi za ženske: ne govori o arhetipskem, intuitivnem, spolnem in cikličnem, o obdobjih žensk, o ženskem načinu dojemanja in delovanja, o ženskem vedenju, njenem ustvarjalnem ognju. 

Vprašanj ženske duše ni mogoče obravnavati z ukalupljanjem ženske v obliko, kakršno določa nezavedna kultura, kajti nemogoče jo je stlačiti v model, intelektualno sprejemljivejši za tiste, ki trdijo, da so edini nosilci zavesti.

In to so večinoma moški … Tako kot je svet večinoma narejen za desničarje, je še pogosto narejen za moške oziroma po moško. V tej dvatisočletni zgodovini so svetu večinoma vladali moški. Če preskočim k skupinski terapiji: na skupini za pare mi je zelo zanimivo opazovati vedenje, ki je v srednjem razredu velikokrat prisotno – igra nemoči.

Ženske smo nemočne v tem, da bi spremenile moške, in oni, da bi nas zadovoljili. Imam tezo, od kod pogosto žensko nezadovoljstvo: vanj smo se stoletja rojevale, saj je bilo rojstvo deklice manj zadovoljujoč dogodek kot prihod fanta. In biti ženska v preteklosti je večinoma pomenilo imeti manj moči, zato smo se jo naučile dobiti posredno.  

V ženski psihi namreč še vedno ostajajo nezavedna področja, zaradi katerih še vedno čakamo, da nas moški osreči, zadovolji, poskrbi za nas čustveno, spolno ... Recimo, rade se pritožujemo nad njihovim doživljanjem spolnosti, češ da ne znajo z našimi telesi, elegantno pa pozabljamo, da z njimi velikokrat ne znamo niti same.

Ali vemo, kako se sprostiti, se začutiti kot spolno bitje? Kako se povezati s svojo spolno energijo, telesom še kako drugače, kot pa nam jo predstavlja pornografija? 

V mesečnem ciklu imamo ženske pet hormonskih ritmov. Če opazujemo žensko, vidimo, kako njen hormonski sistem niha, hormonska slika pri moških pa je bolj ali manj uravnovešena. A ker je svet ustrojen po podobi moških, odrivamo to valovanje nekam na stran, namesto da bi se naučile z užitkom jadrati z njim. Potlačimo ga, se prilagajamo, počasi jemljemo svojo moč v svoje roke in prevzemamo odgovornost za svoje zadovoljstvo. Ampak pomembno je, da smo na poti. K sebi in k svojim "barvam", ritmom …

Iz revije Sensa...

Morda vas zanima tudi: 

POGLEJTE SI TUDI NAVDIHUJOČ PODKAST Z Borutom Pahorjem:

"Korina Korper je 21-letna Mariborčanka, ki je premagala raka. Umrl ji je oče, takrat kot meni, pri 9 letih, potem je zbolela ona, čez nekaj časa je zbolela njena mama, tako kot je zbolela tudi moja mama. Imava nekaj vzporednic. Ko sva se nedolgo tega pogovarjala, sva ugotovila, da je teh vzporednic še več," pove Borut Pahor o prvi epizodi Mastercard® podkasta.

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar