Kaj je apatija - in kako se otresemo primeža brezupa

21. 5. 2024 | N.Z.
Deli
Kaj je apatija - in kako se otresemo primeža brezupa (foto: profimedia)
profimedia

Apatija je duševno stanje, za katerega je značilno pomanjkanje vsakršnega zanimanja, motivacije ali čustvenega odziva do vsega, kar bi pred tem človeka veselilo. 

V psihološkem smislu apatija ni zgolj trenutno stanje brezbrižnosti ali lenobe, temveč lahko predstavlja globljo čustveno odmaknjenost in pomanjkanje volje do ukrepanja ali izražanja čustev.

Najbolj vidni znaki apatije:

  • Pomanjkanje zanimanja ali entuziazma za dejavnosti, ki so bile posamezniku prev v užitek.
  • Zmanjšana čustvena reaktivnost na dogodke, ki bi sicer sprožili veselje, žalost ali jezo.
  • Pomanjkanje pobude ali motivacije za začetek ali dokončanje nalog.
  • Socialna izolacija ali pomanjkanje želje po interakciji z drugimi.
  • Splošno pomanjkanje energije ali zagona.

Apatičen človek se zdi podoben 'zombiju'. Je brezvoljen, pasiven in resigniran. 

Apatija je pogosto prisotna v različnih duševnih in nevroloških stanjih, kot so depresija, Alzheimerjeva bolezen, shizofrenija in druga stanja, nekateri pa apatijo uvrščajo tudi med svojevrstne obrambne mehanizme psihe.

Apatija kot obrambni mehanizem

Apatija se lahko razvije kot način za zaščito posameznika pred čustveno ali fizično bolečino, še posebno v situacijah, kjer se oseba počuti nemočno ali preobremenjeno.

Vlogo apatije kot obrambnega mehanizma bi tako lahko videli kot:

  • Varovanje energije: V situacijah, ko posameznik čuti, da ne more učinkovito vplivati na svoje okolje ali rešiti problemov, se lahko apatija razvije kot način za ohranjanje energije. Z zmanjšanjem angažiranosti v dejavnosti ali odnose, ki so vir stresa ali bolečine, posameznik zmanjšuje svojo emocionalno izpostavljenost.
  • Odgovor na občutek nemoči: Apatija je pogosto povezana z občutki nemoči, kjer se oseba sooča s situacijami, ki se zdijo nerešljive. Z umikom iz aktivnega reševanja problemov oseba morda začasno zmanjša svojo anksioznost ali stres, kar je obrambni mehanizem.
  • Povezava z depresijo: V primeru dolgotrajne apatije gre razmišljati tudi o morebitni prisotnosti depresije. V kontekstu depresije je apatija lahko izraz globljega obupa in izgube interesa za življenje in njegove aktivnosti.

Čeprav se apatija kratkoročno zdi koristna za zmanjšanje bolečine, pa na dolgi rok ovira reševanje težav. Brez aktivnega naslavljanja vzrokov za stres ali anksioznost se lahko te težave kopičijo, kar vodi do večje čustvene in psihološke stiske.

Razlika med apatijo in depresijo

Čeprav se apatija in depresija pogosto prepletata in lahko nastopata skupaj, sta to različna stanja.

Glavna razlika je v naravi čustvenih odzivov. Depresija pogosto vključuje globoko žalost ali občutek praznine, medtem ko apatija vodi do pomanjkanja čustev na sploh. Oseba z depresijo lahko čuti močna negativna čustva, medtem ko apatična oseba morda ne čuti ničesar.

Apatija se osredotoča bolj na pomanjkanje interesa ali motivacije, medtem ko depresija vključuje širši spekter simptomov, kot so nizka samopodoba, občutki krivde, težave s spanjem in spremembe apetita. Depresivni ljudje pogosto doživljajo občutke brezupnosti in brezvrednosti, kar ni nujno prisotno pri apatiji.

Pri apatiji je izrazito zmanjšana želja po ukrepanju ali sodelovanju v dejavnostih, ki zahtevajo angažiranost. V primeru depresije je ta pomanjkanje motivacije pogosto povezano z občutkom, da nič ni vredno truda ali da stvari ne morejo biti boljše.

Nenazadnje je drugače tudi pristop k zdravljenju.

Zdravljenje apatije se osredotoča na ponovno vzpostavitev interesa in motivacije, medtem ko zdravljenje depresije običajno vključuje psihoterapijo, antidepresive in podporo za obvladovanje čustvenih bolečin in drugih psiholoških simptomov.

Psihološke in terapevtske strategije

Da bi premagali apatijo, je ključno, da posamezniki razvijejo strategije za spopadanje, ki spodbujajo aktivno reševanje problemov in ponovno angažiranje v življenjskih aktivnostih.

To lahko vključuje:

  • Psihoterapija, zlasti kognitivno-vedenjska terapija lahko pomaga posameznikom prepoznati in spremeniti negativne miselne vzorce, ki vzdržujejo apatijo.
  • Redna telesna vadba je učinkovita pri zmanjševanju simptomov depresije in lahko pomaga izboljšati splošno motivacijo in energijo.
  • Vzpostavitev in ohranjanje močnih socialnih mrež lahko pomaga osebam občutiti manj izolacije in več podpore pri premagovanju čustvenih izzivov.
  • Majhni, dosegljivi cilji lahko pomagajo osebi ponovno pridobiti občutek nadzora in uspeha.

Duhovni vidik apatije

V duhovnem smislu se apatija lahko pojavi kot posledica izgube smisla ali občutka povezanosti z večjimi življenjskimi cilji ali duhovnimi prepričanji. Duhovno apatijo lahko povzroči tudi globok notranji konflikt med osebnimi vrednotami in življenjskimi okoliščinami.

"Apatija se lahko pojavi kot rezultat prevelikega nadzora nad lastnim življenjem. Kaj je poanta življenja, če se že vnaprej ve, kako bo vse potekalo?" - Leo Buscaglia

Apatija kot predmet raziskovanj

Apatija je bila predmet številnih študij v kontekstu nevrologije, psihiatrije in psihologije.

Psihiater Robert Marin je eden izmed vodilnih raziskovalcev na področju apatije. Leta 1991 je opredelil apatijo kot ločeno psihiatrično sindrom in razvil "Apathy Evaluation Scale", ki je široko uporabljano orodje za merjenje apatije pri različnih populacijah, vključno z osebami z Alzheimerjevo boleznijo, Parkinsonovo boleznijo in drugimi stanji.

Igor Galynker je psihiater, ki je prav tako raziskoval apatijo, še posebej v kontekstu depresije in bipolarnih motenj. Njegovo delo vključuje preučevanje, kako apatija vpliva na potek teh motenj in njihovo zdravljenje.

Apatija je pogosto preučevana v kontekstu nevrodegenerativnih bolezni, kot sta Alzheimerjeva bolezen in Parkinsonova bolezen. Raziskovalci kot so Sergio Starkstein in Alberto Espay so raziskovali pojav apatije pri teh boleznih in razvili smernice za njeno diagnozo in obravnavo.

Za apatijo se zanima tudi kognitivna znanost, raziskovalci na tem področju, kot je Antoine Bechara, pa preučujejo, kako možganski mehanizmi, zlasti delovanje čelnih režnjev, vplivajo na emocionalne in motivacijske procese, povezane z apatijo.

Ker se apatija pogosteje pojavi pri starejših osebah tudi izven konteksta nevrodegenerativnih bolezni, se za ta pojav zanimajo tudi raziskovalci staranja, ki  preučujejo, kako socialne, fizične in kognitivne spremembe, povezane s staranjem, prispevajo k razvoju apatije.

Preberite si tudi:

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj