Prihodnje leto prihajajo močne sončne nevihte, ki bi lahko onemogočile delovanje interneta

27. 11. 2023
Deli
Zaradi močne odvisnosti sveta od interneta za informacije, komunikacijo ter globalno trgovino bi tak scenarij lahko povzročil brezprimerno katastrofo za sodobno družbo ter potencialno sprožil svetovno recesijo. (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Naraščanje močnih sončnih neviht bi lahko v naslednjem letu resno vplivalo na delovanje interneta. 

Sončna aktivnost se bliža vrhuncu

Poleg čudovitih prikazov severnih sijev, ki se dogajajo vse pogosteje, saj se sončna aktivnost bliža svojemu vrhuncu, znanstveniki opozarjajo na možnost "apokalipse interneta", pri kateri bi lahko elektronske komunikacije nenadoma in brez opozorila prenehale delovati.

Raziskovalci z Univerze George Mason in Raziskovalnega laboratorija ameriške mornarice sodelujejo pod okriljem 13,6 milijonskega programa. Njihov cilj je razumeti posledice močnih in vse pogostejših sončnih neviht in to, kako bi lahko vplivale na internetne in satelitske komunikacije.

Kakšne so posledice močnih sončnih neviht?

Posledice močnih sončnih neviht, ki bi lahko onesposobile satelitske komunikacije, bi lahko imele močan vpliv, vključno z motnjami vojaških operacij, energetskih omrežij ter vplivom na življenje ljudi, ki se zanašajo na pametno tehnologijo v svojih domovih, uporabljajo GPS za navigacijo ter opravljajo posle in nakupovanje preko interneta.

Internet je svoj razcvet doživel v obdobju relativno nizke sončeve aktivnosti, a napovedana naraščanja močnih sončnih neurij v naslednjem desetletju bi lahko resno preizkusila njegovo odpornost. "Internet preprosto ni bil zasnovan za obvladovanje takšnih motenj v komunikaciji in zato velja za zelo 'mehko' infrastrukturo," je povedal vodilni raziskovalec Peter A. Becker, profesor na Oddelku za fiziko in astronomijo na univerzi.

Opozorilo o "apokalipsi" ni zgolj pretiravanje

Znanstveniki že dolgo vedo, da lahko močne sončne nevihte onesposobijo komunikacijske sisteme. Na primer sončna nevihta leta 1859, znana kot Carringtonov dogodek, je povzročila iskre na telegrafskih linijah in električne udare, ki so prizadeli operaterje. Severni sij se je raztezal po vsem svetu; segal je celo do Jamajke. Prav tako smo leta 1989 doživeli sončno nevihto, zaradi katere so morali za nekaj ur izklopiti električno omrežje Quebeca. Leta 2012 pa je sončna nevihta komajda zgrešilo Zemljo.

Pričakovani vrh sončnega cikla je naslednje leto

​V obdobju povečane sončne aktivnosti se na površini Sonca pojavi več sončnih peg, kar povzroči več sončnih izbruhov in neviht, ki bi lahko motile komunikacije, poškodovale energetsko infrastrukturo in vplivale na delovanje satelitov na Zemlji.

Trenutni cikel, imenovan 25. sončni cikel, se je uradno začel decembra 2019, poroča NASA. Takrat so znanstveniki napovedali, da bo trenutni sončni cikel dosegel svoj vrhunec leta 2025, z vrhuncem približno 115 sončnih peg. Vendar pa nedavna opazovanja sončnih peg in sončnih pojavov kažejo, da bi ta vrh lahko dosegel prej in bil močnejši, kot je bilo prvotno pričakovano. "Vrhunec bo dosegel prej in vrh bo višji od pričakovanega," je za Live Science povedal Alex James, solarni fizik na Univerzi College London.

Moč sončeve aktivnosti se vsak dan povečuje, pričakovani vrh sončnega cikla  je naslednje leto. Center za napovedovanje vesoljskega vremena Nacionalne uprave za oceane in atmosfero pričakuje, da bo vrhunec bolj intenziven, kot so sprva predvidevali. Vrhunec aktivnosti sončnih neviht naj bi se zgodil med januarjem in oktobrom 2024, nato pa postopoma upadal.

»Med letoma 2024 in 2028 bi lahko bil celoten internet onemogočen za nekaj tednov ali celo mesecev v primeru resnično izjemnega sončnega izbruha,« je še dodal Becker. Zaradi močne odvisnosti sveta od interneta za informacije, komunikacijo ter globalno trgovino bi tak scenarij lahko povzročil "brezprimerno katastrofo za sodobno družbo ter potencialno sprožil svetovno recesijo," je opozoril Becker.

Povzeto po Patch.com

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: "Kar naenkrat se liki začnejo obnašati po svoje" | Tadej Golob o pisanju kriminalk