6 znakov, da ima vajino razmerje trdne temelje

22. 2. 2024
Deli
S prepoznavanjem teh znakov lahko ugotovite, da ima vajino razmerje potencial, da prebrodi tudi težavna obdobja. (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Vsako dolgoročno razmerje ima turbulentna obdobja. Ko se znajdete sredi kakšnega, vas lahko morda zaskrbi, ali je sploh še možna skupna prihodnost. Tu je šest pozitivnih znakov, ki vam lahko pomagajo uvideti, da ima vajino razmerje v osnovi trdne temelje.

1. Skrbita drug za drugega in sta si v pomoč, tudi kadar sta jezna.

Primer: kljub nedavnemu prepiru opazite, da vašemu partnerju zmanjkuje njegovih najljubših kosmičev, ki jih je vsak dan za zajtrk. Ko greste mimo trgovine, v kateri jih prodajajo, jih kupite, s čimer pokažete skrb zanj kljub trenutnemu nesoglasju.

2. Imata vsak svoje hobije in interese.

V človeški evoluciji romantični sistem navezanosti ni nastal neodvisno, ampak se je razvil na temelju sistema navezanosti med staršem in otrokom. V zdravem odnosu med staršem in otrokom se posameznika ločita drug od drugega, raziskujeta svet vsak zase, nato pa si pripovedujeta o tem, kaj sta izvedela. Isti vzorec bi moral do določene mere nastopiti v zdravih odnosih med odraslimi pari. Raziskovati bi morali tudi svoje individualne interese, nato pa si povedati drug drugemu o njih.

3. V vajinem razmerju se je že kdaj spremenilo razmerje moči, pa se nista razšla.

V vsakem razmerju pogosto obstaja ena oseba, ki več vlaga v razmerje ali je od njega bolj odvisna. Razlogi za to neravnovesje moči so lahko čustveni ali praktični. Vendar pa se ta dinamika moči čez čas spreminja, pri čemer se vlogi zamenjata.

Primer: Eden od partnerjev dela kot mehanik in finančno ter čustveno podpira drugega partnerja med specializacijo iz medicine. Ko doktor konča specializacijo, se ravnotežje moči spremeni. Če sta ostala skupaj kljub takšni pomembni spremembi, je to zagotovo znak, da bosta tega zmožna tudi v prihodnosti.

4. V istem dnevu se prepirata in smejita.

Razmerje, ki vključuje več prepiranja, ni nujno slabše od tistega, v katerem se partnerja skoraj nič ne prepirata. Vendar morata uravnotežiti negativne interakcije s pozitivnimi. Zdrava razmerja imajo vsaj pet pozitivnih skupnih čustev na vsako čustveno negativno interakcijo. Humor je odličen način za okrevanje po prepiru in obnovitev tega ravnotežja.

5. Vsak partner je sam po sebi srečen in osebnostno raste.

Ljudje začnemo gojiti zamere do svojega partnerja, če ta ovira našo individualno rast. Če se oba partnerja izpopolnjujeta in redno ukvarjata s svojimi interesi, je zamera manj verjetna. Ko vsak posameznik neodvisno raste, je tudi manj verjetno, da bi kateri od partnerjev postal depresiven.

6. Svojega partnerja vidite kot kompetentnega odraslega.

Razmerja temeljijo na zaupanju. Temelj zaupanja pa je, da je vsak partner sposoben uspešno krmariti po svetu. Ko vidite svojega partnerja na ta način, to kaže na odsotnost prezira, ki je v razmerjih zelo strupen. To tudi kaže, da gre za osebo, s katero ste se pripravljeni lotiti skupnih izzivov, kot sta nakup doma ali vzgoja otrok.

Nobeden od teh znakov ne zagotavlja, da bo vajino razmerje dolgotrajno ali se bo po turbulentnem obdobju vrnilo na srečno pot, vendar lahko s prepoznavanjem teh znakov uvidite, da ima vajino razmerje potencial, da prebrodi tudi težavna obdobja.

Povzeto po Psychologytoday.com

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar