Spomladanska utrujenost lahko traja 1 mesec. Kako se je čim prej znebiti?

29. 4. 2024
Deli
Spomladanska utrujenost lahko traja 1 mesec. Kako se je čim prej znebiti? (foto: profimedia)
profimedia

Veliko ljudi se spopada s spomladansko utrujenostjo. Ampak od kod sploh izvira?

Približno četrtina prebivalstva se vsako leto spopada s spomladansko utrujenostjo, pravi specialist za motnje spanja Werner Cassel z Univerze v Marburgu. Obstaja več razlogov za to.

Med hladnimi meseci leta telo preide v zimski način delovanja

Takrat hrepenimo po hrani z večjo vsebnostjo maščob – in ne samo ob božiču. Hkrati telo čuti manj potrebe po sadju in zelenjavi. Prav zato nam ob koncu zime pogosto primanjkuje vitaminov skupine B, železa, magnezija, cinka in vitamina C, pa tudi vitamina D. Vendar pa potrebujemo te vitamine in elemente, ko v spomladanskih mesecih začutimo željo po večji aktivnosti.

Porušeno hormonsko ravnovesje

In vendar telo potrebuje čas, da se prilagodi spremenjenim razmeram. Ko se vreme ogreje, se naše krvne žile razširijo in naš krvni tlak pade. To lahko privede do utrujenosti ali težav s krvnim obtokom.

Poleg tega se v spomladanskem času lahko poruši naše hormonsko ravnovesje. Med temnimi zimskimi meseci se v krvi namreč poveča koncentracija spalnega hormona melatonina, medtem ko se ravni "hormona dobrega počutja" serotonina znižajo – strokovnjaki pravijo, da je to eden od razlogov za zimsko depresijo.

Ko se dnevi začnejo podaljševati in je več svetlobe, pa se hormonsko ravnovesje obrne v nasprotno smer, z več serotonina in manj melatonina. To poruši celoten naš organizem, in včasih traja tudi mesec dni, da se ravnovesje ponovno vzpostavi, pravi psiholog Cassel.

Premalo razkrite kože

Dnevna svetloba ni dobra samo za naše ravni serotonina – isto velja tudi za vitamin D. Mnogi ljudje pa ga pozimi ne dobijo dovolj. To je zato, ker naša telesa lahko ta vitamin sintetizirajo sama le, če na našo kožo pade sončna svetloba.

Toda dobra novica je, da lahko pomanjkanje vitamina D nadomestimo z ustreznimi dodatki. In kot to potrjujejo raziskave, vitamin D tudi zmanjšuje utrujenost, čeprav traja nekaj tednov, da se naše zaloge obnovijo.

Konec zimske hibernacije

Še en pomemben dejavnik je, da pozimi spimo dlje. Povprečno kar med 20 in 45 minut dlje, pravi raziskovalec spanja Cassel. To se spremeni ob prihodu pomladi, ko se dnevi podaljšajo, vsi začnemo čutiti več energije in nas, odvisno od debeline naših zaves, jutranje sonce prebudi pred našo budilko. Nato pa konec marca še prestavimo uro naprej. Vstajanje uro prej lahko še posebej zmede spalne ritme nočnih ptic in ljudi, ki delajo v izmenah. Toda večina se s tem uspešno spoprime v približno dveh tednih, pravi raziskovalec spanja Cassel.

Spomladanska utrujenost se prav tako razblini po dveh do štirih tednih. Toda če se izčrpanost in zlasti slabo razpoloženje pokažeta za bolj vztrajna, bi morali po mnenju psihologa Ralfa Buchstallerja iz TÜV NORD obiskati zdravnika. To je zato, ker bi v tem primeru lahko imeli opravka z depresijo.

Rešitev: pravilna prehrana in dovolj sonca

Spomladanske utrujenosti se lahko rešimo tudi s hrano. Priporočljive so beljekovine, kot so sir, jajca, ribe, stročnice in oreščke – v kombinaciji s hrano, ki je bogata z ogljikovimi hidrati, kot so krompir, testenine, riž in podobno. Prvi so bogati s triptofanom, predhodnikom serotonina. Uživanje ogljikovih hidratov pa nam bo pomagalo sintetizirati inzulin. Ta zagotavlja, da lahko triptofan preide krvno-možgansko pregrado, kar omogoča, da se pretvori v serotonin v možganih.

Najboljši način za obvladovanje spomladanske utrujenosti pa najdemo dobesedno pred našimi vhodnimi vrati, in še popolnoma brezplačno je: sončna svetloba. Ta povečuje proizvodnjo serotonina in vitamina D, hkrati pa upočasni proizvodnjo spalnega hormona melatonina.

Vsak, ki se vsakodnevno sprehaja na svežem zraku ali kolesari v službo, se bo hitreje rešil spomladanske utrujenosti. Tudi uporaba stopnic namesto dvigala nam bo pomagala, da nehamo zehati ves čas. Izmenični vroči in hladni tuši ali obisk savne bodo dodatno spodbudili naš krvni obtok. Zadnja dejavnost je še posebej dober način za obvladovanje trenutnih temperaturnih nihanj.

Povzeto po Tuev-nord.de

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: Aljoša Bagola in Matej Šarc│1, 2, 3 ... bis! Podkast Slovenske filharmonije