Izgubljeno zaupanje v partnerja: 8 načinov za krepitev povezanosti

13. 9. 2024 | N.Z.
Deli
Izgubljeno zaupanje v partnerja: 8 načinov za krepitev povezanosti (foto: profimedia)
profimedia

Zaupanje med partnerjema je steber, ki drži odnos. Če se ta podre, je povezava prekinjena.

Kaj storiti, če partnerju ne zaupate? Ena najtežjih stvari pri zaupanju nekomu je naučiti se zaupati v lastno presojo. Naša sposobnost zaupanja drugim je namreč odvisna od naših življenjskih izkušenj.

Nezaupanje je oblika samozaščite: manj ko zaupate, bolj ste bili prizadeti.

Cikel nezaupanja

Nezaupanje se v odnosu razširi kot požar in se lahko zgodi v več fazah. Najprej lahko dvomite v partnerja in se počutite negotovo glede njegove zanesljivosti. Nerazrešen dvom sčasoma preraste v sumničavost. Sum je prepričanje brez dokazov. To povzroča tesnobo in občutke strahu ali nelagodja, ki se lahko kažejo tudi fizično (živčnost, hitro bitje srca, jeza, krč v želodcu ali celo gnus). In ko ste tesnobni, postanete prestrašeni, nezaupanje na tej točki vašega odnosa pa vam preprečuje, da bi bili odprti in ranljivi. In končno, ko vas je strah, preidete v način samozaščite: umaknete se, zidovi se dvignejo in partnerju preprečite, da bi se vam približal.

Zaupanje obeh partnerjev sta stebra, ki držita odnos, in ko se podreta, pride do prekinitve povezave. Ko z drugo osebo ne morete biti več ranljivi, začnete v odnosu doživljati drugačne stvari.

Vzemite si čas in razmislite o tem, da za nezaupanje ni odgovoren le vaš partner. V večini primerov morate tudi vi prevzeti enako odgovornost za ustvarjanje ozračja varnosti v vajinem odnosu. Da bi začeli proces premagovanja nezaupanja, se vprašajte:

  • Določite čas za pogovor in poimenujte občutke, ki ste jih doživeli zaradi kršitve zaupanja, brez obtoževanja ali kritiziranja.
  • Poslušajte partnerja brez obsojanja, vsak od vaju pa opiše svojo perspektivo in spregovori o morebitnih občutkih, ki jih je incident sprožil.
  • Oba ocenita, kako sta prispevala k problemu, in prevzemita svoje del odgovornosti.
  • Oba se opravičita z mesta pristnosti in sprejmita opravičilo.
  • Razvijte načrt za preprečevanje nadaljnjih kršitev zaupanja.

povrnitev zaupanja v partnerja
profimedia

8 načinov za krepitev zaupanja v odnosu

1. Bodite odprti, priznavajte čustva in vadite ranljivost.
Če potrebujete partnerjevo zagotovilo, ga prosite zanj. Če se počutite negotovo, mu to povejte. Povabite ga, da vas spozna, kako se počutite in kako se želite počutiti. Bodite odkriti glede svojih upov, strahov in sanj.

2. Predvidevajte, da je partner dobronameren.
Če vas je razočaral, to morda ni bilo namerno - včasih ljudje preprosto naredijo napako. Ne domnevajte takoj, da vas želi prinesti naokoli. In seveda ni s tem, da dvomite v njegove namere samo po sebi nič narobe, vendar bodite odprti za možnost, da gre morda samo za slabo presojo in napako.

3. Bodite iskreni in se pogovarjajte o ključnih vprašanjih v vajinem odnosu.
Vsak dan si vzemite čas za preverjanje, obrnita se drug k drugemu in razmislita o tem, kako se stvari odvijajo. Če so v vajinem odnosu težave, ne dovolite, da se kopičijo, temveč jih izpostavite. Začnite z majhnimi koraki, govorite z 'jaz' (čutim, opažam, se sprašujem), nato prisluhnite, kaj ima o tem povedati partner.

4. Zavedajte se, kako lahko bolečine iz preteklosti sprožijo nezaupanje v sedanjosti.
Vprašajte se: je moje pomanjkanje zaupanja posledica partnerjevih dejanj, mojih lastnih negotovosti ali obojega? Zavedajte se nerazrešenih vprašanj iz preteklih odnosov, ki lahko sprožijo nezaupanje v sedanjem odnosu.

5. Prisluhnite partnerjevi strani zgodbe.
Poglejte na stvari z njegovega zornega kota. Naredite si prostor za vprašanje: kako morda on vidi to situacijo? Kakšno je njegovo stališče? Kako se ob tem počutite in kaj doživljate?

6. Zaupajte svoji intuiciji.
Zaupajte v svoje zaznave (in jih primerjajte s preteklimi izkušnjami) ter bodite pozorni na svarilne znake. Če vam vaša intuicija nekaj sporoča, tega ne zanemarite. Spregovorite o tem in zastavite vprašanje, ki se vam poraja. Tisto, kar ostane neizgovorjeno, lahko postane trn v peti vašega odnosa.

7. Po prepiru si vzemite čas za umiritev.
Vzemite si kratek odmor, če se počutite preobremenjene ali preplavljene, in določite čas, ko boste predelali, kar se je zgodilo. Tako bosta imela oba čas, da se umirita in zbereta svoje misli, da bosta lahko s partnerjem vzpostavila bolj smiseln dialog.

8. Zavedajte se, da ni potrebno povedati, kaj potrebujete.
Na svoje partnerje postanemo hipno jezni in razočarani, ko ne zadovoljijo naših potreb. Toda ali ste se ustavili in se vprašali: "Ali sem to potrebo zelo jasno izrazil? Ali sem dal vedeti, kako jo lahko izpolnijo?" Naši partnerji največkrat ne berejo misli: povedati jim moramo, kaj si od njih želimo.

Povzeto po The Self Space in drugih virih.

Preberite si tudi: